وبلاگ درس اقتصاد

دبیرستان شاهد صاحب الزّمان قم سال دوم رشته ادبیات و علوم انسانی

نقد و بررسي كتاب اقتصاد جديد


نقد و بررسي كتاب جديد اقتصاد در سال تحصيلي 89-88

گروه اقتصاد استان قم

پيشنهاد مي‌گردد:

بخش 1 فصل 1

-        علم اقتصاد درباره‌ي چه موضوعاتي بحث مي‌كند و طرح مسئله‌ي اقتصادي و آيا اقتصاد علم است حذف گردد و بعد از بيان نيازها و منابع و امكانات، به بيان علم اقتصاد بپردازد.

-        اهميت علم اقتصاد خلاصه شود و مطالب تكراري آن حذف گردد و تنها اهميت علم اقتصاد از نظر اسلام بيان گردد.

-        مفهوم هزينه فرصت اصلاح گردد. بدين معني كه اگر فرد انتخاب‌هاي متعددي داشته باشد ، هزينه فرصت انتخاب وي، بيشترين فايده‌اي است كه از دست داده است. به عنوان مثال: اگر فردي امكان انتخاب سه شغل با درآمد 1000 و 2000 و 3000 داشته باشد هزينه فرصت انتخاب 3000 ، درآمد 2000 است كه از دست داده است.

-        ص 11 علم اقتصاد و تعالیم اسلامی مفهوم آن نارسانا و مبهم می‌باشد.

-        فصل 2 بخش 1 با فصل 1  بخش 2 جابجا شود. چون مقدمه و پيش نياز حسابداري ملي و محاسبه توليد كشور، آشنايي دانش‌آموز با مفهوم توليد است.

-        شرط سوم در مورد توليد داخلي بايد حذف گردد چون تيتر مطلب در مورد اندازه‌گيري توليد ملي است نه توليد داخلي

-        در فصل 2 بخش 1 شاخص‌هاي اقتصادي پيشنهاد مي‌گردد ابتدا مقدمه بعد به ترتيب GNP و GDP و استهلاك و درآمد ملي و شاخص‌هاي سرانه و محاسبه توليد و در آخر چهار شرط ذكر گردد.

بخش 2 فصل 1

-        در قسمت توليد كنندگان پاراگراف دوم حذف گردد چون كالاهاي واسطه‌اي و مصرفي در فصل قبل توضيح داده شده است.

-        در مورد فعاليت ص41 چون مطلب مربوط به آن يعني تأثيرِ رفتارهاي اقتصادي افراد بر روي توسعه حذف شده است بهتر است فعاليت هم حذف گردد.

از طرف ديگر داخل پرانتز اصلاح گردد يعني ( 1 مگاوات= 1 ميليون وات)

ص42- ارائه دلايل براي انتخاب نيروي انساني به عنوان مهمترين عامل توليد كافي نيست.

بهتر است تأثير نيروي فكر و سطح سواد و دانش نيروي انساني در توليد مطرح گردد.

ص 43 - بجاي قيمت سرمايه، نرخ بهره و در تسهيلات نرخ سود و به جاي كلمه عايدي درآمد قيد گردد.

ص 45 پيشنهاد مي‌گردد ابتدا تقاضا تعريف گردد و عنوان «قانون تقاضا» هم ذكر گردد.

ص53- بازار رقابت كامل، برخلاف نام آن رقابت بين فروشندگان وجود ندارد. قيمت كالا در بازار تعيين مي‌گردد و بازار رقابت كامل بازاري است كه چهار شرط داشته باشد.

1-    تعداد زياد فروشندگان و خريداران

2-    همگن بودن كالاها

3-    ورود و خروج آزاد به بازار

4-    وجود اطلاعات كامل

بخش 3 – فصل 1

ص 60- انواع دخالت دولت‌ بجاي منظور از دخالت دولت قيد گردد.

ص 62 و 63 تكراري است بايد يكي از اين مطلب‌ها حذف گردد. پيشنهاد مي‌گردد در قسمت دولت و توسعه صفحات 104 و 105 و 106 حذف گردد.

ص 65- در اول كتاب مطرح شده بهتر است اهميت اقتصاد در صفحه 10 كتاب حذف گردد.

ص 73- اهميت بودجه‌ي كل كشور حذف گردد.

          نرخ ماليات‌ها حذف گردد چون درك آن براي دانش‌آموزان دشوار است.

ص 79- نشر اسكناس نوعي استقراض است.

ص 80- بعد از طبقه بندي ماليات‌ها، انواع هر يك از آنها در ص 83 ، در اينجا ذكر گردد.

ص 90- در مبحث توسعه : كشوري توسعه يافته است كه توليد كننده تكنولوژي باشد و به عنوان معياري براي توسعه يافتگي طرح گردد. (مانند نانو تكنولوژي- سلول‌هاي بنيادي- انرژي هسته‌اي- رباتيك)

ص 98 مفاهیم میل نهائی به مصرف و میل نهائی به پس‌انداز برای دانش آموزان  مشکل می‌باشد پیشنهاد می‌گردد این مفاهیم حذف گردد.

ص 117 و 118 مفهوم پول ثبتی یا تحریری حذف گردد.

ص 124- در قسمت قدرت خريد پول بايد سطح عمومي قيمت‌ها توضيح داده شود و يا در پاورقي ذكر گردد.

- در قسمت تورم بايد ابتدا مفهوم عرضه کل و تقاضاي كل بايد توضيح داده شود.

ص 125- مثال با فرمول ارائه شده مطابقت ندارد به بيان ديگر مثال صحيح نمي‌‌باشد چون در تورم بايد سطح عمومي قيمت‌ها را در نظر داشت و نه افزايش قيمت يك كالا را.

ص 126- بايد تفاوت‌هاي اوراق مشاركت و اوراق قرضه را در نظر داشت.

- در مورد فروش اوراق قرضه اثر ضد تورمي دارد. اما در اوراق مشاركت پول آن راكد نگه داشته نمي‌شود بلكه آن را هزينه مي‌كنند و اين مي‌تواند خود تورم زا باشد چون باعث افزايش سرعت گردش پول مي‌گردد.

- بنابراين كاركرد اوراق مشاركت و اوراق قرضه كاملاً متفاوت است.

- نرخ تنزيل مجدد در ايران وجود ندارد و بايد اين مطلب در درس قيد گردد.

ص 126 و ص 127- سیاست‌های پولی در سطح فهم دانش آموزان  نیست و پیشنهاد می‌گردد حذف شود.

ص 129- نظام بانكي از ديدگاه نظام سرمايه‌داري است و بايد بانكداري اسلامي مدّ نظر باشد و نظام بانكداري بدون ربا بيشتر مورد بحث قرار گيرد.

ص 136- پاورقي به متن اضافه گردد.

ص 144- اسناد خزانه بايد حذف گردد زيرا در ايران وجود ندارد و يك امر ربوي و مخالف مباني اسلامي است.

- تفاوت اوراق مشاركت و اوراق قرضه حذف گردد چون مطلب اوراق قرضه حذف شده است.

ص 145 فعاليت اسناد خزانه حذف گردد.

ص 147- عكس با نمايي از نام ساختمان درج گردد.

ص 166- مطالب مربوط به سازمان اكو خلاصه گردد.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۱۵ساعت 21:33  توسط محمد رفیعی  | 

جواب فعالیت صفحه 164 کتاب

الحاق به  WTO مي تواند آثار مثبتي در بر داشته باشد :

 

·        قانونمندي، پيش بيني پذيري، ثبات و شفافيت در روابط و فعاليت هاي اقتصادي و تجاري در داخل و خارج

·        تسهيل دسترسي به بازار كشورهاي ديگر و تسهيل تحقق سياست جهش صادراتي و توسعه برونگرا

·        تسهيل جذب سرمايه گذاري خارجي و انتقال تكنولوژي و ايجاد اشتغال

·        از ميان رفتن حمايت هاي اقتصادي و رانت ها و ايجاد محيط رقابتي و آمادگي براي رقابت در بازار جهاني

·        دستيابي مصرف كنندگان به كالاهاي مرغوب تر و ارزان تر

·        مشاركت در تصميم گيري هاي جهان درباره قواعد و مقررات تجاري

·        دسترسي به يك مكانيسم حل اختلاف مطمئن براي رسيدگي به تخلف ساير كشورها از تعهدات خود

 

اما  يكسري آثار منفي و دغدغه هايي در پي دارد :

 

·   كاهش استقلال عمل در تصميم گيري هاي اقتصادي و تجاري و آسيب پذيري بيشتر در مقابل تحولات خارجي كه البته اين امر از تبعات اجتناب ناپذير زندگي در يك دنياي به هم پيوسته در عصر جهاني شدن است.

 

·        تحت فشار قرار گرفتن يا حتي ورشكستگي صنايعي كه تا يك دوره زماني نتوانند به قدرت رقابت دست يابند.

 

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۱۵ساعت 21:29  توسط محمد رفیعی  | 

جواب فعاليت كتاب صفحه161

مخالفان و موافقان صندوق بين المللي پول

دلايل موافقان

 تلاش برای رفع محدودیت‌های مبادلات ارزی، تسهیل امور توسعه و رشد موزون تجارت در عرصه بین‌المللی، تشویق به همكاری و تشریك مساعی در مسایل پولی و مالی بین‌المللی و تلاش برای تثبیت نرخ مبادلات بین‌المللی از دیگر رئوس اهداف صندوق به شمار می‌رود. چنانچه گدشت، كمك‌های مالی صندوق یكی از مهم‌ترین كاركردهای آن به شمار می‌رود

دلايل مخالفان

افت تأثیرات سازمان‌های پولی و تصمیم‌ساز در زمینه اقتصاد از جمله بانك جهانی، سازمان تجارت جهانی و صندوق بین‌المللی پول هر چند به ظاهر قابل بررسی است ولی نیاز مبرم كشورهای در حال توسعه به كمك‌های مالی این نهادها باعث شده است تا همچنان دست نیاز كشورهای فقیر به سوی این نهادها دراز شده و آنها نیز از این فرصت‌ها به نحو احسن استفاده نمایند.

آنها همواره به دنبال استفاده مناسب از فرصت‌هایی هستند كه به دست می‌آورند تا بتوانند ضمن ارائه كمك‌های مالی كاری كنند تا اقتصاد كشورهای عضو به طور كامل به همان سمت و سویی بروند كه آنها می‌خواهند

نكته جالب توجه دیگر در مورد صندوق بین‌المللی پول این است كه رهبران آن همانند دیكتاتوری‌های سختگیر در مقابل هر نوع مخالفت با استانداردهای ثابت آن ایستادگی می‌كنند چنانچه هیچ گاه مطلبی در مورد تأثیرات برنامه‌های صندوق در مبارزه با فقر منتشر نشده است. آنچه به گوش می‌رسد تكرار ادعاهای رهبران صندوق مبنی بر علاقه آنها برای مبارزه با فقر است حال آنكه هیچ سندی در این باره ارائه نشده است تا مردم جهان به واقع تأثیرات این اقدامات را مشاهده نمایند. به نظر می‌رسد اگر رهبران صندوق اقدام به گردآوری چنین اسنادی نمایند به ضرر خودشان تمام خواهد شد.  تا به حال سابقه نداشته است تا تریبونی برای بحث آشكار درباره غلط بودن سیاست‌های آن بر پا شود تا از این طریق راه برای ترمیم این استانداردها هموار گردد. نه تنها تاكنون چنین عملی صورت نگرفته است بلكه مسوولین ارشد صندوق از اقدامات این چنینی جلوگیری كرده و راه را برای انجام چنین اعمالی نیز بسته‌اند. صندوق مدعی است كه سیاست‌های آن موجب می‌شود تا فقرا تحت حمایت قرار گیرند ولی نتایج عملی همین استانداردها نشان‌دهنده این واقعیت است كه ثروتمندان توسط صندوق ثروتمندتر و فقرا نیز فقیرتر گردیده‌اند.

موسسه تحقیقاتی “وار آن وانت” (War on Want)، در تازه ترین گزارش تحلیلی از وضعیت نابسامان اقتصاد کشورهای در حال توسعه آفریقایی همچون زامبیا، اجرای سیاست های مرتبط با لیبرالیسم اقتصادی که از جمله نسخه های تجویزی “بانک جهانی” و “صندوق بین‌المللی پول” است را عامل سقوط اقتصاد این کشورها و افزایش نرخ بیکاری در آنها دانست.  طی ۲۰ سال گذشته صندوق بین‌المللی پول برنامه های انطباق ساختاری نئولیبرالی را در ۱۵۰ کشور جهان به خصوص کشورهای فقیر آفریقایی اجرای این سیاست ها موجب شده تا کشورهای نیازمند دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول تحت اجرای برنامه های خصوصی سازی، منابع ملی خود را در اختیار کشورهای ثروتمند قرار دهند و با گشودن دروازه های تجاری خود و اجرای سیاست تجارت آزاد، زمینه را برای مغلوب شدن صنایع داخلی خود در مقابل صنایع کشورهای ثروتمند فراهم آورند.

 به عنوان نمونه، در فاصله سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، کشور زامبیا به منظور دریافت وام از دو ارگان بزرگ مالی جهان از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی ناچار به پذیرش پیش شرط های این دو سازمان مبتنی بر معرفی بازار اقتصادی آزاد و قبول سیاست های لیبرالیسم اقتصادی شد. 

 این کشور ناچار شد برای فراهم آوردن شرایط لازم اخذ وام از این دو ارگان بزرگ مالی همانند دیگر کشورهای آفریقایی فقیر دروازه های بازار تجاری را به روی شرکت های خارجی باز کند، کنترل معاملات خارجی را حذف کرده و شرکت های دولتی را به دست بخش خصوصی بسپارد. بر این اساس، در رویارویی با رقبای بین المللی، شرکت های داخلی این کشور بسیاری از کارگران و کارمندان خود را اخراج کرده و با ورشکستگی مواجه شدند که این امر زمینه ساز سقوط اقتصاد این کشور در سال های اخیر شده است. 

 

 تحت سیاست های صندوق بین‌المللی پول، کشورهای فقیر به حذف و یا کاهش یارانه های دولتی و اجرای سیاست تجارت آزاد موظف می شوند، صنایع قدرتمند کشورهای صنعتی جهان که از یارانه های کلان دولت هایشان برخوردارند راهی برای ورود به بازار داخلی این کشورها و در نهایت مغلوب کردن صنایع داخلی کشورهای فقیر پیدا می کنند.

این کشورها به شدت به بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول مقروض شده و با مشکلات مالی شدید مواجه شوند.
 
اجرای این سیاست ها موجب شده تا کشورهای نیازمند دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول تحت اجرای برنامه های خصوصی سازی، منابع ملی خود را در اختیار کشورهای ثروتمند قرار دهند و با گشودن دروازه های تجاری خود و اجرای سیاست تجارت آزاد، زمینه را برای مغلوب شدن صنایع داخلی خود در مقابل صنایع کشورهای ثروتمند فراهم آورند.
 
بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی اکنون مدت هاست که به دلیل سیاست های خشک و انعطاف ناپذیر، اعتبار واقعی خود را در کشورهای در حال توسعه از دست داده اند و این سیاست ها مدت هاست که حتی به لحاظ تئوری نیز منسوخ شده اند و به هیچ وجه با واقعیت اقتصادی و نظام مالی کشورهای در حال توسعه همخوانی ندارند.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۲/۱۵ساعت 21:28  توسط محمد رفیعی  | 

نمونه سوال امتحانی نوبت اول

نمونه سوال اقتصاد نوبت اول

  1- صحیح یا غلط بودن عبارات زیر را مشخص نمایید: 2 ا
لف) منابع و امکانات موجود در جهان محدودند.
ب) برای ارزیابی وضعیت اقتصادی کشور، تولید کل کشور را با قیمت جاری محاسبه می کنند.
ج) تولید کنندگان برای دوری از وضعیت زیان باید تا حد ممکن هزینه های تولید را کاهش دهند.
د) نزولی بودن منحنی عرضه به این معناست که با افزایش قیمت ، مقدار عرضه افزایش خواهد یافت. 
 2- جاهای خالی را با عبارات مناسب کامل نمایید:2
 الف) کالاهایی که نیازهای اولیه مصرف کنندگان را بر طرف می کنند...........................................نام دارند.
ب) ارزش کلیه کالا ها و خدماتی که در طول یکسال در محدوده مرزهای جغرافیایی یک کشور تولید می شود ...............................نامیده  می شود.
ج) مهمترین و اساسی ترین سند در دستگاه مالی و اداری کشور ..........................است.
د) چنانچه اقتصاد در اشتغال کامل باشد و انتشار پول جدید با ارايه ی کالای جدید همراه نباشد  .............. به همراه خواهد داشت.     3- منظور از هزینه فرصت چیست. با ذکر مثال توضیح دهید. 1 
         4- کدامیک از دو شاخص درامد ملی و درامد سرانه در مقایسه وضعیت اقتصادی جوامع اهمیت بیشتری دارد.به چه دلیل. 1
      5- در یک جامعه فرضی تولید پوشاک مراحلی را طی می کند. که عبارتست از کشاورزان هر کیلو پنبه تولیدی خود را به ارزش 1000 ریال به کارگاه ریسندگی می فروشند. کارگاههای ریسندگی نیز این مقدار پنبه را به نخ تبدیل کرده آنرا به ارزش 3000 ریال به کارگاههای پار چه بافی فروخته و کارگاههای  پار چه بافی نخ را به پارچه تبد یل و آن را به قیمت 10000  ریال به کارگاههای تولید پوشاک می فروشند. آنها نیز پارچه را به پوشاک تبدیل کرده و به قیمت 17000  ریال  به مصرف کننده می فروشند. با استفاده از این مثال چگونگی محاسبه ی تولید کل جامعه به روش ارزش افزوده را بیان نمایید. 5/1                                                                                                                                                                                                                                      6- مهمترین عامل تولید چیست. به چه دلیل.1
     7- توضیح دهید درحالت کمبود عرضه چگونه تعادل در بازار برقرار می گردد. 1  
      8- مزایای بازار رقابتی نسبت به بازار انحصاری چیست. دو مورد. 1 
 9- اهداف اقتصادی دولت را نام ببرید.4 مورد 1   
 10- آیا استقلال اقتصادی را می توان عدم وابستگی اقتصادی دانست . با ذکر مثال توضیح دهید. 2  
    11- چه تفاوتی بین قانون بودجه و لایحه بودجه وجود دارد. 1  
  12- مالیات غیرمستقیم چیست . با ذکر مثال 1   
   13- در ستون اول مخارج دولتی و در ستون دوم مثالهایی از آنها ذکر شده است. موارد مربوط به هم را مشخص نمایید. (یک مورد اضافی است)                                                                                                                                                                                                                        2 نمره
(.......)  1) پرداختهای انتقالی                                الف) ایجاد کارخانه اتومبیل سازی     
(......)  2) هزینه های اداری                                   ب) ساخت دانشگاه 
(.....)  3) سرمایه گذاری زیر بنایی                            ج) هزینه حمل و نقل ادارات دولتی    (.....)  4) سرمایه گذاری اجتماعی                          د) ساخت نیروگاه
                                     ه) یارانه 
      
 14- یک مورد از فعالیتهایی که در منطقه ی زندگی شما وجود دارد ولی در حسابداری ملی محاسبه نمی شود رابا ذکر دلیل بنویسید. 1   
 15- دو مورد علل بیکاری در منطقه ی خود را ذکر نمایید. 5/0 
 16- چهار مورد از منابع درامد دولت در کشورمان را بنویسید. 1


+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۱۴ساعت 13:8  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات بخش سوم (دولت) (بدون جواب)

سلام دوستان. سوالات این فصل را استاد الهی منش به من نداده است ولی برای سهولت کار شما تعدادی سوالات بدون جواب از بخش دولت و اقتصاد می گذارم. امید است که پوزش بنده را بپذیرید

در ضمن خوندن تمام این سوالات لازم نیست با کمی تامل سوالات مهم را مشخص خواهید کرد.

بخش سوم- مدیریت کلان اقتصادی

فصل اول -  دولت و اقتصاد

1-      دولتها در زمان گذشته چه وظايفي داشتند؟ (دانش)

2-      روابط مالي دولتها با شهروندان در زمان گذشته به چند شكل اعمال مي‌شد؟ توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

3-      نقش اقتصادي دولتها را در جوامع گذشته و امروز مقايسه كنيد؟ (درك وفهم)

4-      اهداف اقتصادي دولت را نام ببريد؟ (ذكر 4مورد) (دانش)

5-      اشتغال كامل به چه وضعيتي اطلاق مي‌شود. (دانش)

6-      «اشتغال كامل» را به عنوان يكي از اهداف اقتصادي دولت توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

7-      به چه علت ايجاد اشتغال كامل از اهداف اقتصادي دولت به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

8-      دولتها براي ايجاد اشتغال كامل بايد چه شرايطي را فراهم آورند؟ (درك و فهم)

9-      به چه علت ثبات قيمتها يكي از اهداف دولت در عرصه اقتصاد به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

10-   نقش دولت را در رشد و توسعه‌ي اقتصادي توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

11-   سياستهاي اقتصادي دولت چه تاثيري بر حركت به سمت توسعه خواهد داشت؟ (درك و فهم)

12-   به چه علت مقابله با فقر و بهبود توزيع درآمد يكي از اهداف مهم و مورد توجه دولتها به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

13-   انواع دخالت دولت در اقتصاد را نام ببريد؟ (دانش)

14-   فعاليتهاي دولت در عرصه‌ي اقتصاد را در چند محور عمده‌ مي‌توان بررسي كرد؟ (دانش)

15-   چگونه دولت در زمينه عرضه كالاها و خدمات اقدام به فعاليت مي‌كند؟ (درك و فهم)

16-   به چه دلايلي دولت به عرضه كالا و خدمات مي‌پردازد؟ (ذكر 3دليل) (درک و فهم )

17-   به چه علت دولت بهره‌برداري از برخي منابع و معادن را خود عهده‌دار مي‌شود؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

18-   به چه دلايلي بخش خصوصي در برخي زمينه­ها حاضر به سرمايه گذاري نمي­شود؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

19-   4 نمونه از اهدافي را كه دولت مي‌تواند از طريق طراحي و اجراي سياستهاي مناسب دنبال كند را نام ببريد؟ (كاربرد)

20- بین  اقتصاددانان درباره ی نقش و وظایف دولت در عرصه اقتصاد چه نظریاتی وجود  دارد؟ (درک و فهم )

21- در زمینه دخالت دولت در اقتصادچند گروه فکری را می توان از هم باز شناخت ؟(درک و فهم )

22- تفاوت دیدگاه طرفداران اقتصاد ازاد و مدافعان دخالت دولت در اقتصاد را در زمینه عرضه کالا وخدمات بیان کنید. (تجزیه و تحلیل )

23- تفاوت دیدگاه طرفداران اقتصاد ازاد و مدافعان دخالت دولت در اقتصاد را در زمینه وضع قوانین وسیاست گذاری در اقتصاد بیان نمایید. (تجزیه و تحلیل )

24- چگونه دولت می تواند قوانینی درست و کارامد در زمینه اقتصادی طراحی کند. (درک و فهم )

25- در حال حاضر بسیاری از اقتصاددانان چه دید گاهی نسبت به دخالت دولت در اقتصاد دارند. (درک و فهم )

26- در سال های اخیر در کشور ما چه تغییراتی در زمینه نقش دولت در اقتصاد ایجاد شده است. (کاربرد )

27- کاهش سهم دولت در اقتصاد در چارچوب سیاستهای کدام اصل مطرح شده است. (دانش)

28- چارچوب کلی اصل 44 قانون اساسی را بیان نمایید. (درک و فهم )

فصل دوم : اقتصاد و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

1-     چارچوب کلی نظام اقتصادی اجتماعی و سیاسی هر کشوری چگونه تعیین می گردد .(دانش)

2-     نوع نگاه یک جامعه به اقتصاد و قوانین حاکم بر ان چگونه جلوه گر می شود .(درک و فهم )

3-     تدوین قانون اساسی ایران با رعایت کدام خواست های مردمی انجام گرفته است. (درک و فهم )

4-     کدام فصل و چه اصل هایی از قانون اساسی به مسائل اقتصادی کشور پرداخته است.(دانش)

5-     محورهای کلی و ویژگی های اساسی نظام اقتصادی ایران را از دید قانون اساسی نام ببرید .(دانش)

6-     به چه علت در نظام اقتصادی ایران اقتصاد وسیله است نه هدف ؟ (درک و فهم )

7-     با توجه به مقدمه ی قانون اساسی توضیح دهید نگرش اسلام به اقتصاد چگونه بیان شده است . (درک و فهم )

8-     به چه علت در مکاتب مادی اقتصاد عامل تخریب و فساد وتباهی میشود.(درک و فهم )

9-     چه عاملی موجبات نگرانی بسیاری از نخبگان ایران دوست را در سالهای پایانی عمر رژیم پهلوی را فراهم ساخته بود . (درک وفهم)

10- چهار نکته محوری در اصل 43 قانون اساسی را نام ببرید .(دانش)

11- استقلال سیاسی چیست؟ (درک و فهم )

12- ایا عدم وابستگی سیاسی را می توانیم معادل استقلال سیاسی بدانیم ؟(درک و فهم )

13- ایا عدم وابستگی اقتصادی را می توانیم معادل استقلال اقتصادی دانست؟ به چه علت. (درک و فهم )

14- با ذکر مثال توضیح دهید چگونه وابستگی اقتصادی می تواند دارای مراتب باشد. (کاربرد)

15- درچه صورت یک کشور می تواند از وابستگی فاصله بگیرد و به استقلال اقتصادی نزدیک شود. (درک و فهم )

16- چه کشورهایی را " تک محصولی " مینامیم . (درک و فهم )

17- به چه دلیل کشورهای تک محصولی از استقلال اقتصادی به دورند . (درک و فهم )

18- چگو نه کشوری می تواند به وضعیت استقلال اقتصادی نزدیک شود .( درک و فهم )

19- وضعیت استقلال اقتصادی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کنید. ( ارزشیابی )

20- وضعیت ایران را در عرصه علم و فناوری در قبل وبعد از پیروزی انقلاب اسلامی با هم مقایسه کنید. (تجزیه و تحلیل )

21- به چه دلیل در اصل 43 قانون اساسی بر ریشه کردن فقر تاکید شده است .(درک و فهم )

22- به چه علت باید روش های رسیدگی به شرایط زندگی فقرا بر اساس حفظ شان و منزلت انها طراحی گردد . (درک و فهم )

23- برای حفظ شان و منزلت انسانی چه شرایطی باید برای انسانها فراهم گردد. ( کار برد)

24- در خصوص توجه به شان و منزلت انسان در اصل 43 قانون اساسی بر چه نکاتی تا کید شده است (دانش)

25- قانون اساسی مشروع بودن مالکیت را چگو نه مورد توجه قرار داده است. (درک و فهم )

26- به چه علت گروهی از فعالان اقتصادی به ناچار سرمایه هایشان را به کشور دیگری منتقل می کنند؟ (درک و فهم )

27- ضرورت نظارت جدی بر فعالیتهای ثروت اندوزی در جامعه چیست؟ (درک و فهم )

28- در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی چه گروههایی از صاحبان ثروت و فعالان اقتصادی از نظر خلق ثروت در جامعه ما وجود داشتند. (دانش )

29- در چه اصولی ضمن محترم شمردن مالکیت مشروع بر مبارزه با ثروت اندوزی از روشهای غیر قانونی و نا مشروع تاکید شده است. (دانش )

30- امروزه در کشورهای در حال توسعه رشد سریع یک یا چند منطقه از کل کشور باعث بروز چه مشکلاتی برای انها می گردد.(درک و فهم )

31- چگونه مناطق رشد یافته به صورت جزیره در دل کشور توسعه نیافته شکل می گیرند.(درک و فهم)

32- دلیل مهاجرت افراد از روستاها به شهرها چه بوده است.(درک و فهم )

33- قانون اساسی برای رفع تبعیض بین مناطق کشور دولت را به چه کارهایی مکلف کرده است.(دانش)

34- در قانون اساسی به منظور حفظ محیط زیست و توسعه پایدارچه تدبیری اندیشیده شده است. (دانش)

35- چه تجربیاتی محققان و اقتصاددانان را به این نتیجه رساند که توسعه پایدار بدون حفظ محیط زیست امکان پذیر نخواهد بود (درک و فهم )

36- نتیجه بررسی تجربیات بعد از جنگ جهانی دوم در زمینه رشد وتوسعه پایدار توسط محققان و اقتصاددانان چه بوده است. (درک وفهم )

37- کدام اصل قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی می داند .(دانش )

فصل سوم :بودجه ی دولت

1-      يكي از عوامل اصلي تعيين كننده هزينه‌هاي دولت را نام ببريد؟ (دانش)

2-      به چه علت دولتها اقدام به تنظيم بودجه مي‌كنند؟ (درك و فهم)

3-      بودجه چيست؟ (دانش)

4-      مهمترين و اساسي‌ترين سند در دستگاه مالي و اداري كشور چيست؟ (دانش)

5-      يك مورد تفاوت بودجه با ساير صورتحسابها چيست؟ (درك و فهم)

6-      4مورد از كاركردهاي بودجه را نام ببريد؟ (دانش)

7-      «ارزيابي اهداف» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

8-      اهداف دستگاه اداري يك كشور چگونه ارزيابي مي‌شود؟ (درك و فهم)

9-      چگونه طرز تقسيم وجوه عمومي بين احتياجات متنوع دستگاههاي اداري كشور تعيين مي‌شود؟ (درك و فهم)

10-   «هماهنگ ساختن نظريات» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

11-   چگونه بودجه باعث هماهنگ ساختن نظريات مختلف درباره طرز تقسيم وجوه عمومي در كشور مي­شود . (درك و فهم)

12-   در چه صورت متصديان امور خود را به پيروي و اجراي بودجه مكلف مي‌دانند؟ (درك و فهم)

13-   «كسب مجوز قانوني براي دولت» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

14-   كدام يك از كاركردهاي بودجه از نظر سياسي اهميت زيادي دارد؟ به چه دليل. (درك و فهم)

15-   « ارتباط فعاليتهاي دولتي و غيردولتي را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

16-   مراحل چهارگانه بودجه از آغاز تا انجام را نام ببريد؟ (دانش)

17-   در كليه كشورها كدام قوه مسئول تهيه و پيشنهاد بودجه است؟ (دانش)

18-   لايحه بودجه چيست؟ (دانش)

19-  متن پيشنهادي بودجه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تدوين و پس از تصويب هيئت دولت به مجلس تقديم مي‌شود چه نام دارد؟ (دانش)

20-   متن پيشنهادي بودجه توسط كدام سازمان تدوين مي‌شود؟ (دانش)

21-   منظور از ماده واحده و تبصره‌ها در بودجه چيست؟ (دانش)

22-   امروزه در بيشتر كشورها چه نهادي وظيفه‌ي تصويب بودجه را به عهده دارد؟ (دانش)

23-   طبق قانون دولت موظف است لايحه بودجه را تا چه زماني به مجلس تقديم كند؟ (دانش)

24-   لايحه بودجه قبل از طرح در جلسه علني مجلس در كجا مورد بررسي قرار مي‌گيرد؟ (دانش)

25-   طبق قانون مجلس بايد لايحه بودجه را تا چه زماني تصويب كند؟ (دانش)

26-   چگونه لايحه بودجه به قانون بودجه تبديل مي‌شود؟ (دانش)

27-   عملكرد مالي يك سال بخش دولتي در چه محدوده‌اي انجام مي‌پذيرد؟ (دانش)

28-   نظارت بر اجراي بودجه بر عهده كدام ارگان است؟ (دانش)

29-   در چه صورت تصويب بودجه اهميت خود را از دست مي‌دهد؟ (درك و فهم)

30-  ازطرف مجلس شوراي اسلامي نظارت براجراي بودجه برعهده كدام ارگان گذاشته شده­است واعضاي آن چگونه انتخاب مي­شود؟(دانش)

31-   وظيفه ديوان محاسبات چيست؟ (دانش)

32-   خزانه چيست؟ (دانش)

33-   يكي از مهمترين دستگاههاي مالي كه در اجراي بودجه نقش اساسي دارد را نام ببريد؟ (دانش)

34-   5مورد از منابع درآمدهاي دولت را نام ببريد؟ (دانش)

35-   يكي از ابزارهاي مؤثر كسب درآمد براي دولتها چيست؟ (دانش)

36-   مشخصات ماليات در هر كشوري تابع چه عواملي است؟ (دانش)

37-   امروزه در اكثر كشورها قانون ماليات چگونه وضع مي‌شود؟ (دانش)

38-   ماليات را تعريف كنيد؟ (دانش)

39- در چه صورت مالیات یکی از ابزارهای موثر در رفع نابرابریهای اقتصادی و اجتماعی است (درک و فهم )

40- بهای خدمات چیست ؟ (دانش)

41-   تفاوت سرمايه‌گذاريهاي زيربنايي و اجتماعي با سرمايه‌گذاري مولد از نظر منبع تامين درآمد براي دولت چيست؟ (تجزيه و تحليل)

42-   كداميك از انواع سرمايه‌گذاريها منبع تامين درآمد دولت به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

43-   در چه شرايطي دولت مجبور به استقراض مي‌شود؟ (درك و فهم)

44-   انواع استقراض توسط دولت را نام ببريد؟ (دانش)

45-   در چه صورت بانك مركزي مبادرت به انتشار اسكناس جديد خواهد كرد؟ (درك و فهم)

46-   در چه صورت انتشار اسكناس موجب تورم خواهد شد؟ (درك و فهم)

47-   در چه حالت نشر اسكناس موجب رونق اقتصادي مي‌شود؟ (درك و فهم)

48-   هدف دولتها از اخذ ماليات چيست؟ 3مورد. (دانش)

49-   مالياتها را از نظر چگونگي وصول  توسط دولت به 2 دسته طبقه‌بندي كنيد؟ (دانش)

50-   ماليات مستقيم چيست؟ (دانش)

51-   براي ماليات مستقيم 3نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

52-  ويژگي‌ های ماليات مستقيم را  بنويسيد؟ (درك و فهم)

53-        در كدام نوع از انواع نرخ ماليات اين امكان وجود دارد كه از اشخاصي كه درآمد و ثروت بيشتري دارند ماليات بيشتري گرفته شود؟ (دانش)

54-   ماليات برحقوق و ماليات بر ثروت و ماليات بر ارث جزؤ كداميك از انواع ماليات‌هاست؟ (كاربرد)

55-   ماليات غيرمستقيم چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

56-   آيا مالياتي را كه شركت دخانيات به دولت مي‌پردازد به عنوان ماليات بر شركت دخانيات است؟ توضيح دهيد. (درك و فهم)

57-   2ويژگي براي ماليات غيرمستقيم بنويسيد؟ (درك و فهم)

58-   تفاوتهاي ماليات مستقيم و غيرمستقيم را بنويسيد؟ ذكر 2مورد. (تجزيه و تحليل)

59-   به طور كلي چند نوع نرخ مالياتي وجود دارد؟ (دانش)

60-   نرخ ثابت ماليات چيست؟ (دانش)

61-   در كدام نوع از انواع نرخ مالياتي، در وضع نسبي افراد قبل و بعد از پرداخت ماليات تغيير بوجود نمي‌آيد؟ (دانش)

62-   يكي از اهداف ماليات توزيع عادلانه درآمدهاست كدام نوع ماليات چنين هدفي را تحقق نمي‌بخشد. (دانش)

63-   نرخ تصاعدي ماليات چيست؟ (دانش)

64-   نرخ تصاعدي ماليات به چند صورت اعمال مي‌شود؟ آنها را نام ببريد؟ (دانش)

65-  جدول مالياتي زير مفروض است. ماليات پرداختي توسط 2نفر را كه اولي ماهيانه 000/10 ريال و دومي 000/80 ريال درآمد دارند را محاسبه كنيد؟ (به روش نرخ تصاعدي كلي) (كاربرد)

درآمدهاي تا               000/20 ريال با نرخ 5درصد

درآمدهاي تا               000/50 ريال با نرخ 10درصد

درآمدهاي تا و بيشتر    000/70 ريال با نرخ 12درصد

66-  تفاوت محاسبه‌ي ماليات بر اساس نرخ تصاعدي طبقه‌اي با نرخ تصاعدي كلي چيست؟ (تجزيه و تحليل)

67-  جدول فرضي نرخهاي مالياتي به قرار زير است، ماليات قابل پرداخت اشخاصي را كه ماهيانه 000/50 ريال و 000/200ريال و 000/450ريال و 000/500 ريال درآمد دارند را محاسبه كنيد؟ (بر اساس نرخ تصاعدي طبقه‌اي) (كاربرد)

درآمدهاي تا   000/100 ريال در ماه از پرداخت ماليات معاف‌اند

درآمدهاي تا   000/200 ريال در ماه با نرخ 2درصد نسبت به مازاد 000/100 ريال

درآمدهاي تا   000/400 ريال در ماه با نرخ 4درصد نسبت به مازاد 000/400 ريال

درآمدهاي بالاتر از000/400 ريال در ماه با نرخ 6درصد نسبت به مازاد 000/400 ريال

68- پنج مورد از انواع ماليات را نام ببريد؟ (دانش)

69-   براي ماليات بر درآمد 4نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

70-   براي ماليات بر دارايي 3نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

71-   ماليات بر نقل و انتقالات دارايي چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

72-   حقوق و عوارض گمركي چيست؟ (دانش)

73-   ماليات بر تجارت خارجي چه نام دارد؟ (دانش)

74-  انواع مالياتها را در موارد زير مشخص كنيد؟ (كاربرد)

ماليات بر حقوق- ماليات بر درآمد املاك- ماليات بر املاك- ماليات بر اتومبيل- ماليات بر ارث- ماليات بر كالاهاي صادر شده

75-   عوارض شهرداري چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

76-  «مخارج عمومي» چيست؟ (دانش)

79-   «يارانه» چيست؟ با ذكر يك مثال آن را توضيح دهيد. (دانش – كاربرد)

80-   بودجه‌ي «يارانه» از چه منبعي تامين مي‌گردد؟ (دانش)

81- نمونه هایی از مخارج دولت را نام ببرید .(درک و فهم )

82-   معمولا هزينه‌هاي دولت را به چند دسته عمده تقسيم مي‌كنند؟ آنها را نام ببريد؟ (دانش)

83-   هزينه‌هاي جاري يا عادي دولت چيست؟ (دانش)

84-   به چه دليل كمتر موردي پيش مي‌آيد كه هزينه‌هاي جاري سير نزولي داشته باشند؟ (درك و فهم)

85-   طبقه‌بندي هزينه‌هاي جاري يا عادي دولت را با ذكر مثال بنويسيد؟ (دانش و كاربرد)

86-   هزينه‌هاي پرسنلي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

87-   هزينه‌هاي اداري چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

88-   پرداختهاي انتقالي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

89-   هزينه حقوق و مزاياي كليه كاركنان دولت چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

90-   هزينه‌هاي چرخش كار جاري ادارات دولتي چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

91-   هزينه‌هاي ايجاد توازن اجتماعي و رفع نابرابريها چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

92-   هر كدام از موارد زير جزء كداميك از انواع هزينه‌هاي جاري يا عادي است؟ (كاربرد)

حقوق و مزاياي نظاميان – هزينه­هاي حمل­ ونقل ادارات دولتي – طرح شهيد رجايي - يارانه

93-   هزينه‌هاي سرمايه‌اي چيست؟ (دانش)

94-  به چه علت هزينه‌هاي استهلاك به عنوان يكي از ضرورتهاي سرمايه‌"ذاري جديد در هر سال در نظر گرفته مي‌شود؟ با ذكر مثال توضيح دهيد. (درك و فهم و كاربرد)

95- برای بلدوزری که 10 سال عمر مفید دارد هر سال چند درصد استهلاک برای ان در نظر می گیرند.(کاربرد)

96-   طبقه‌بندي هزينه‌هاي سرمايه‌اي را با ذكر مثال بنويسيد؟ (دانش و كاربرد)

97-   سرمايه‌گذاري مولد چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

98-   سرمايه‌گذاري زيربنايي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

99-   سرمايه‌گذاري اجتماعي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

100-   سرمايه‌گذاريهايي كه باعث ايجاد و استقرار كارخانه‌ها و صنايع دولتي مي‌گردد چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

101-   كدام سرمايه‌گذاريها توسط دولت مستقيما به توليد كالاها و خدمات نمي‌انجامد اما باعث تقويت بنيه اقتصادي كشور مي‌گردد؟ (دانش)

102- هر يك از موارد زير جزء كداميك از انواع هزينه‌هاي سرمايه‌اي دولت به شمار مي‌رود؟ (كاربرد)

ايجاد كارخانجات نساجي- ساخت راه‌آهن- ساخت نيروگاه- ساخت دانشگاه

103- اهميت سرمايه‌گذاري اجتماعي چيست؟ (درك و فهم)

104- مهمترين نوع سرمايه‌گذاري دولت چيست؟ به چه علت؟ (درك و فهم)

105- تفاوت فاحش بين كشورهاي صنعتي با كشورهاي جهان سوم از نظر پيشرفت اقتصادي مربوط به چه عواملي است؟ (درك و فهم)


+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۱۴ساعت 12:58  توسط محمد رفیعی  | 

دانلود فایل سوالات اقتصاد(جدید)

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۰۷ساعت 13:37  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات امتحانی درس اقتصاد(جدید) بخش چهارم

برای رفتن به قسمت اول کلیک کنید     برای رفتن به قسمت دوم کلیک کنید

برای رفتن به قسمت سوم کلیک کنید

قسمت چهارم سوالات         تهیه و استخراج: استاد الهی منش

نکته:سوالاتی که زیر آنها خط کشیده شده است مهم ترند


فصل دوم:

بازار

* ایا می‌دانید قیمت کالاهای مختلف در بازار چگونه تعیین می‌شود؟

1-    منظور از رفتار اقتصادی چیست؟

2-    کدام یک از موارد زیر به ترتیب بیانگر هدف تولید کنندگان از تولید کالا و مصرف کنندگان از مصرف آن می‌باشد؟

الف) سود ـ رفع نیاز              ب) رفع نیاز ـ سود                      ج) رفع نیاز ـ رفع نیاز                   د) سود ـ سود

* بررسی رفتار اقتصادی مصرف کنندگان

3-    جاهای خالی را با کلمات مناسب تکمیل کنید.

الف) انگیزه‌ی مصرف کنندگان از خرید کالاها ................. است.

ب) مهم ترین عامل تأثیر گذار بر تصمیم مصرف کنندگان در مورد خرید کالا ............ است.

4-    دلیل وجود رابطه‌ی معکوس بین قیمت یک کالا و مقدار خرید آن چیست؟

5-    کدام دسته از عوامل زیر در تصمیم گیری مصرف کنندگان در مورد خرید یا عدم خرید کالاها مؤثرتر است؟

الف) قیمت کالا ـ میزان خرید ـ قوانین حاکم بر بازار

ب) درآمد کالا ـ قیمت کالا ـ قوانین حاکم بر بازار

ج) قیمت کالا ـ رفتار فروشنده ـ درآمد ـ کیفیت کالا

د) سلیقه ـ درآمد ـ قیمت سایر کالاها ـ قیمت کالا

6-    منحنی تقاضای مناسبی برای جدول فرضی داده شده رسم کنید.  

قیمت (به ریال)

مقدار خرید (به کیلو)

100

1200

150

1000

200

800

250

600

300

400

350

200

400

ـ

 

7-    در مورد منحنی تقاضا به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

الف) نشان دهنده‌ی چیست؟

ب) صعودی است یا نزولی؟ توضیح دهید.

9-    تصمیم تولید کنندگان در مورد میزان تولید، متأثر از چه عواملی است؟

10-با افزایش قیمت یک کالا، میزان تولید و عرضه‌ی آن دستخوش چه تغییری می‌شود؟ چرا؟

11-عبارات درست و نادرست را مشخص کنید.

الف) منحنی عرضه نشان دهنده‌ی چگونگی رفتار اقتصادی مصرف کنندگان است.

ب) تصمیم تولید کنندگان در مورد میزان تولید یک کالا بیش از همه متأثر از قیمت کالاست.

ج) نزولی بودن منحنی عرضه به معنای رابطه‌ی متقابل بین مقدار عرضه و قیمت است.

12-کدام یک از منحنی‌های رسم شده، نمایان گر منحنی عرضه است؟ 

* تعادل و قیمت تعادلی

14-کدام عامل سبب هماهنگی و تعامل بین میزان تولید کنندگان و خرید مصرف کنندگان است؟

الف) نوع کالا                      ب) قیمت کالا               ج) کیفیت کالا   د) مقدار کالا

15-منظور از قیمت تعادلی چیست و چرا به این نام خوانده می‌شود؟

16-عبارات زیر را از نظر درستی و نادرستی بررسی کنید.

الف) در حالت کمبود، قیمت بالا می‌رود و فاصله‌ی بین عرضه و تقاضا افزایش می‌یابد.

ب) اگر قیمت کالایی در حال کاهش باشد به دلیل وجود مازاد، قیمت به سمت قیمت تعادلی پیش می رود.

ج) در حالت مازاد عرضه، گروهی از تولید کنندگان برای محصولات خود خریداری پیدا نمی‌کنند.

18-ضمن تحلیل وضعیت کمبود در بازار، توضیح دهید که چگونه این حالت از بین می رود و حالت تعادلی به خود می‌گیرد.

19-بازار در قیمت‌های بالای قیمت تعادلی با ............. و در قیمت‌های پایین قیمت تعادلی با ............. رو به رو است.

الف) کمبود عرضه ـ مازاد عرضه

ب) کمبود عرضه ـ کمبود عرضه

ج) مازاد عرضه ـ مازاد عرضه

د) مازاد عرضه ـ کمبود عرضه 

20-اگر در بازار قیمت کالایی در حال افزایش باشد می‌گوییم به دلیل ................ یعنی فزونی .................... بر .................. قیمت به سمت قیمت تعادلی پیش می‌رود.

الف) کمبود ـ عرضه ـ تقاضا

ب) کمبود ـ تقاضا ـ عرضه

ج) مازاد ـ عرضه ـ تقاضا

د) مازاد ـ تقاضا ـ عرضه

* بازار چیست؟

21-  در مباحث اقتصادی منظور از بازار یک کالای خاص چیست؟

* رقابت و انحصار

22-مفهوم بازار رقابتی را بیان کنید.

23-نقطه‌ی مقابل رقابت چه نام دارد؟ تشریح کنید.

24-مزایای بازار رقابتی نسبت به بازار انحصاری چیست؟

25-جاهای خالی را با کلمات مناسب کامل کنید.

الف)* هر چه تعداد تولید کنندگان زیادتر باشد، اتحاد و همکاری بین آن‌ها .............. می شود.

ب) رقابت بین خریداران به نفع ............ است.

ج) تولید کننده و فروشنده‌ی منحصر به فرد که رقیبی ندراد .............. نامیده می‌شود.

26-وضعیت رقابت و انحصار خاص کدام دسته است؟

الف) فروشندگان

ب) خریداران

ج) خریداران و فروشندگان

د) تولیدکنندگان

پاسخ‌های تشریحی

1-  نحوه تصمیم گیری و اقدام تولید کنندگان و مصرف کنندگان و نیز واکنش آن‌ها نسبت به تغییرات وضعیت اقتصادی با عنوان رفتار اقتصاد شناخته می شود.

2-    گزینه «الف»

3-    الف) رفع نیاز                             ب) قیمت کالا

4-  دلیل این امر آن است که با افزایش قیمت، مصرف کنندگان سعی می‌کنند نیازشان را با مصرف کالاهای مشابه که قیمت آن‌ها افزایش نیافته است برآورده کنند. علاوه بر این می‌توان گفت با افزایش قیمت هر کالا، مصرف کنندگان انگیزه‌ی بیش‌تری برای صرفه جویی در مصرف آن خواهند داشت که این عامل نیز می‌تواند خرید کالا را کاهش دهد.

5-    گزینه «د»

6-    ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

7-    الف) منحنی تقاضا نشان دهنده‌ی چگونگی رفتار اقتصادی مصرف کنندگان است.

ب) نزولی، به این معنی که با افزایش قیمت، مقدار تقاضا کاهش یافته و در مقابل، با کاهش قیمت، مقدار تقاضا افزایش می‌یابد.

9-    از عواملی چون سطح قیمت آن کالا، هزینه‌های تولید و پیش بینی تولید کنندگان در مورد رونق یا رکود بازار.

10-افزایش می‌یابد؛ زیرا افزایش قیمت به معنی کسب سود بیش‌تر است و این امر تولیدکنندگان را تشویق می‌کند که بر میزان فعالیت خویش بیفزایند. هم چنین سبب می‌شود که تولیدکنندگان جدید نیز وارد میدان شوند و با امید به کسب سود به فعالیت بپردازند.

11-الف) نادرست                 ب) درست                                 ج) نادرست

12-گزینه «الف»: منحنی عرضه صعودی است.

14-گزینه «ب»

15-سطح قیمتی را که به ازای آن مقدار عرضه و تقاضا با هم برابر می‌شوند، قیمت تعادلی می‌گویند؛ زیرا بازار با این قیمت به تعادل می‌رسد و در آن کمبود یا مازاد مشاهده نمی‌شود.

16-الف) نادرست                 ب) درست                     ج) درست

18-در بازار هنگامی کمبود اتفاق می‌افتد که قیمت از سطح قیمت تعادلی پایین‌تر باشد. در نتیجه گروهی از مصرف کنندگان موفق به خرید کالای مورد نیاز خود نخواهند شد. این گروه برای خرید کالا حاضرند مبلغ بالاتری بپردازند و این امر سبب افزایش قیمت کالا می‌شود. بالا رفتن قیمت باعث می شود که از یک سو، تولید کنندگان رغبت بیش‌تری به تولید نشان دهند و از سوی دیگر، مصرف کنندگان از مصرف خود بکاهند. پس در حالت کمبود، قیمت بالا می‌رود و فاصله‌ی بین عرضه و تقاضا کاهش می‌یابد. این افزایش قیمت تا سطحی ادامه می‌یابد که در آن، فاصله‌ی بین عرضه و تقاضا از بین برود و تعادل در بازار برقرار شود؛ این سطح قیمت همان قیمت تعادلی است.

19-گزینه «د»

20-گزینه ی «ب»

21-منظور ارتباط مجموعه‌ی خریداران و فروشندگان آن کالا و نحوه‌ی رفتار و عکس العمل آن‌ها نسبت به تغییر عوامل اقتصادی است و نه ضرورتاً مکان خاصی که به اصطلاح، بازار نامیده می‌شود.

22-در بازار رقابتی تعداد تولید کننده یا فروشنده حضور دارند و هر کدام می‌کوشند کالای خود را به فروش برسانند و مشتریان بیش‌تری را به سوی خود جذب کنند. هر کدام از این فروشندگان که بتواند کالای بیش‌تری بفروشد و مشتریان بیش‌تری را جذب کند به همان نسبت عرصه را بر سایرین تنگ خواهد کرد. در بازار رقابتی، فروشندگان رقیب هم هستند.

23-انحصار؛ اگر در بازار فقط یک تولید کننده یا فروشنده حضور داشته باشد و رقیبی در مقابل او فعالیت نکند، این وضعیت را انحصار می‌گوییم و تولید کننده یا فروشنده‌ی منحصر به فرد را که رقیبی ندارد، انحصارگر می‌نامیم. در این صورت اگر فردی بخواهد آن کالا را تهیه کند، باید به سراغ تولید کننده یا فروشنده‌ی منحصر به فرد آن برود.

24-در وضعیت رقابت، خریداران قدرت انتخاب دارند و می‌توانند به سراغ هر یک از فروشندگان بروند اما در وضعیت انحصار مجبورند به سراغ انحصارگر بروند. هم چنین وقتی که چند تولید کننده در بازار با هم به رقابت می‌پردازند هر کدام سعی می‌کنند از یک سو با بهبود بخشیدن به کیفیت محصول خود را سوی دیگر با پایین آوردن قیمت، مشتریان بیش‌تری را به خود جلب کنند؛ در نتیجه، مصرف کنندگان می‌توانند کالایی با کیفیت مناسب‌تر و قیمت نسبتاً پایین‌تر تهیه کنند. در حالی که در وضعیت انحصار چنین مزایایی برای مصرف کنندگان وجود ندارد.

25-الف) کم تر                               ب) فروشندگان              ج) انحصارگر

26-گزینه «ج» 

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۰۶ساعت 12:29  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات امتحانی درس اقتصاد(جدید) بخش سوم

800x600

برای رفتن به قسمت اول کلیک کنید     برای رفتن به قسمت دوم کلیک کنید


قسمت سوم سوالات            تهیه و استخراج: استاد الهی منش

نکته:سوالاتی که زیر آنها خط کشیده شده است مهم ترند


بخش دوم: تولید  بازار

فصل اوّل:

تولید


* آیا منابع و امکانات موجود در طبیعت به طور مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

1-    تولید را تعریف کنید:

2-    کدام یک از گزینه‌های زیر درست است؟

الف) منابع و امکانات طبیعی مستقیماً مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب) منابع و امکانات طبیعی غالباً به طور مستقیم استفاده می‌گردد.

ج) منابع و امکانات طبیعی نمی‌تواند مستقیماً نیازهای انسان را رفع کند.

د) انسان نمی‌تواند از منابع و امکانات طبیعی استفاده کند.

* تولید کنندگان

3-    آیا همه‌ی محصولات تولید شده به صورت مستقیم به مصرف می‌رسند؟ چرا؟    

4-  با ذکر مثال، در مورد فعالیت دو گروه تولیدکنندگانی که محصولاتشان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مصرف مردم می‌رسد، توضیح دهید.

5-    چهار نوع کالای واسطه‌ای نام ببرید.

* انگیزه‌ی تولید کنندگان

6-    انگیزه‌ی تولید کنندگان از تولید چیست؟ در مورد مهم‌ترین آن‌ها توضیح دهید.

7-    انگیزه‌ی تولید کنندگان از تولید چیست؟

الف) رضای خداوند                          ب) خدمت                    ج) سود                         د) عبادت

* هزنیه، درآمد و سود

8-    جاهای خالی را با کلمات مناسب کامل کنید.

الف) پولی که تولید کنندگان با فروش محصولات خود به دست می‌آورند ........... نام دارد.

ب) حالت زیان هنگامی است که درآمدهای به دست آمده از هزینه‌های تولید ............... باشد.

9-    تولید کنندگان برای جلوگیری از ضرر چه اقداماتی انجام می دهند؟

10-اصطلاحات زیر را تعریف کنید.

الف) هزینه‌های تولید                                     ب) سود

11-اگر درآمد را با حرف I و هزینه را با حرف C و سود را با حرف P نشان دهیم کدام رابطه درست است؟

الف) I=C-P                                  ب) I=P-C                  ج) P=I-C                   د) P=C-I

12-یک شرکت تولید کفش، کارگاهی را که به ماشین آلات و لوازم تولید کفش مجهز است، به مدت یک سال به قیمت 000/000/120 ریال اجاره کرده است. در این کارگاه 20 کارگر مشغول کار هستند که با توجه به سوابق و تحصیلات، نیمی از آن‌ها ماهانه 000/000/4 ریال و نیمی دیگر 000/000/5 ریال درآمد دارند. مجموع مالیات و حق بیمه پرداختی این شرکت نیز در یک سال 000/000/50 ریال بوده است. اگر فروش این شرکت طی یک سال 000/000/500/2 ریال باشد، سود شرکت را محاسبه و آن را با میزان هزینه‌ها مقایسه کنید.

13-تولید کنندگانی که به فکر کسب سود بلند مدت هستند، معمولاً کدام شیوه‌ی کاری را دنبال می‌کنند؟

14-عوامل تولید را نام ببرید.

15-عبارات درست و نادرست را مشخص کنید.

الف) مهم ترین عوامل تولید، عامل کار است.

ب) سرمایه‌ی مالی، مبالغ و وجوه به کار گرفته شده در جریان تولید است.

ج) نیروی انسانی با توجه به تجربیات و تحصیلات به دو دسته‌ی ساده و ماهر تقسیم می‌شود.

16-مهم ترین عامل تولید کدام است؟ چرا؟

17-در مورد تأثیرگذاری رفتار و عملکرد اقتصادی افراد جامعه بر توسعه‌ی اقتصادی توضیح دهید.

18-ظرفیت تولید برق نیروگاه شهید رجایی 1500 مگاوات است. با فرض این که جمعیت ایران 60 میلیون نفر و هر خانوار شامل 4 نفر باشد، در صورتی که هر خانوار یک لامپ 100 اضافی را خاموش کند:

الف) چند مگاوات برق صرفه جویی می‌شود؟

ب) میزان صرفه جویی را با میزان تولید نیروگاه شهید رجایی مقایسه کنید.

19-زمین زراعی آقای الف 20 هکتار زمین زراعی وی با استفاده از روش‌های آبیاری سنتی روزانه به 000/30 لیتر آب نیاز دارد. بهره گیری از فناوری‌های نوین آبیاری موجب 60 درصد صرفه جویی در مصرف آب می‌شود. اگر قیمت هر لیتر آب را 5 ریال در نظر بگیریم، درصورتی که آقای لف در آبیاری زمین زراعی خود از فناوری‌های نوین بهره گیرد، سالانه چند تومان در هزنیه‌های خود صرفه جویی خواهد کرد؟

20-نیروی انسانی را بر حسب چه معیارهایی و چگونه طبقه بندی می‌کنند؟

21-در مورد سرمایه به عنان یکی از عوامل تولید توضیح دهید.

22-پولی که تولیدکنندگان برای یکی از خرید عوامل تولید می‌پردازند، با چه عناوینی نصیب خانواده‌ها می‌شود؟

پاسخ‌های تشریحی

1-    سلسله اقداماتی که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز صورت می‌گیرد، تولید نام دارد.

2-  گزینه «ج»: منابع و امکانات طبیعی به گونه‌ای که هستند نمی‌توانند مورد استفاده‌ی ما قرار گیرند و نیازهایمان را برطرف کنند، بلکه باید با یک سلسله اقدامات، آن‌ها را به کالاهای مورد نیاز خود تبدیل کنیم.

3-  خیر؛ برخی محصولات توسط مؤسساتی که کالاها و خدمات مورد نیاز مردم را تهیه می‌کنند، خریداری شده و در جریان تولید کالاها و خدمات مصرفی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع، این محصولات به صورت غیر مستقیم بر مصرف مردم اثر می‌گذارند.

4-    فعالیت دو گروه تولید کنندگانی که محصولاتشان به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مصرف مردم می‌رسد به نوعی مکمل هم است؛ از این رو، بین این دو گروه ارتباط نزدیکی وجود دارد. فرض کنید یک مؤسسه ی تولیدی اقدام به بهره برداری از منابع آهن می‌کند. این مؤسسه سنگ آهن تولیدی خود را بعد از طی مرحله‌ی اولیه‌ی عمل آوری به مجتمع فولاد سازی عرضه می‌کند. مجتمع، سنگ آهن خریداری شده را به محصولات فولادی، از جمله ورق فولادی، تبدیل می‌کند. ورق‌های فولادی تولید شده در مجتمع، توسط کارخانه‌ی اتومبیل سازی خریدرای می‌شوند. این مؤسسه نیز با استفاده از آن‌ها قطعات مختلف بدنه‌ی اتومبیل را تهیه می‌کند. در نهایت، اتومبیل به بازار عرضه می‌شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

5-    ورق فولادی، برف پاک کن اتومبیل، سنگ آهن، چسب چوب صنعتی.

6-  بی تردید انگیزه‌ی بسیاری از تولید کنندگان کالاها و خدمات در انجام فعالیت‌های روزمره‌ی خود، خدمت به هم نوعان است که به نوعی عبادت تلقی می‌شود و ارزش بسیاری دارد. با این حال انگیزه‌ی خدمت به هم نوعان به تنهایی جواب مسئله نیست. تولید کنندگان با ارائه‌ی خدمات خود به جامعه، کسب درآمد می‌کنند. حتی در بعضی جوامع ممکن است انگیزه‌ی خدمت به هم نوع بدون چشم داشت مادی بسیار ضعیف باشد به این جهت، می‌گوییم تولید کنندگان با هدف کسب درآمد و سود به تولید و عرضه‌ی کالاها و خدمات مورد نیاز مردم می‌پردازند.

7-  گزینه «ج» در یک کلام می‌توان گفت تولید کنندگان با هدف کسب درآمد و سود به تولید و عرضه‌ی کالاها و خدمات مورد نیاز مردم می‌پردازند.

8-    الف) درآمد                               ب) کم تر

9-  آن‌ها برای این کار باید تا حد ممکن هزینه‌های تولید را کاهش دهند؛ مثلا     از استخدام نیروی کار غیر لازم بپرهیزند، در مصرف مواد اولیه صرفه جویی کنند و جلوی ریخت و پاش‌ها را بگیرند. از سوی دیگر، تولید کنندگان برای به دست آوردن سود بیش‌تر یا جلوگیری از زیان باید درآمد خود را افزایش دهند. دست یابی به این هدف در صورتی میسر می‌شود که آن ها برای محصولاتشان بازار خوبی فراهم کنند و کالاهایشان را با قیمت مناسب بفروشند.

10-الف) مبالغی را که تولید کنندگان برای تولید صرف می‌کنند، هزینه‌های تولید می‌نامند.

ب) اگر میزان درآمد از هزینه بیش‌تر باشد، تولید کننده از فعالیت خود سود برده است. میزان سود برابر با تفاوت درآمد و هزینه است.

11-گزینه «ج»: هزینه‌های تولید درآمد = سود

12-؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

میزان سود شرکت با هزینه‌های تولید برابر است.

13-این گروه ممکن است کالاهایشان را با قیمتی پایین‌تر عرضه کنند. در این حالت، اگر چه درآمد تولید کنندگان کم‌تر است و سود کم تری عابد آن‌ها می‌شود اما مشتریان بیش‌تری را جذب می‌کنند و به این وسیله اعتباری به دست می‌آورند. ممکن است تولید کنندگان به جای صرفه جویی در هزینه های تولید، سعی در تهیه و عرضه‌ی کالاهایی با کیفیت بهتر داشته باشند. در این حالت اگر چه سود امروز آن‌ها کمتر می شود اما اعتماد مشتریان را جلب می‌کنند و در سایه‌ی این جلب اعتماد، در سال‌های آینده می‌توانند مقدار بیش‌تری کالا تولید کنند و به فروش برسانند؛ این کار برای سایر تولید کنندگان میسر نخواهد بود.

14-منابع طبیعی(زمین)، نیروی انسانی(عامل کار)، سرمایه

15-الف) درست                               ب) درست                     ج) نادرست

16-نیروی انسانی یا منابع انسانی (عامل کار)؛ زیرا وظیفه‌ی ترکیب سایر عوامل تولید را نیز بر عهده دارد.

17-از آن جا که افراد، تشکیل دهنده‌ی هر جامعه‌اند، رفتارهای اقتصادی هر یک از آن هاـ چه مثبت و چه منفی ـ بر متغیرهای کلان جامعه نیز تأثیر می‌گذارند و به همین ترتیب، عملکرد آنها خواه تولید کننده باشند و خواه مصرف کننده بر توسعه‌ی اقتصادی جامعه مؤثر است.

18-الف ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

19-؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

20-نیروی انسانی را با توجه به تجربیات و مهارت‌هایی که دارد یا تحصیلات و دوره‌های آموزشی که گذرانده است، می‌توان به نیروی انسانی ساده، نیروی انسانی نیمه ماهر و نیروی انسانی ماهر یا متخصص طبقه بندی کرد.

21-عامل سرمایه، کالاهای سرمایه‌اند که در طول زمان بادوام بوده و خدمات حاصل از آن‌ها در جریان تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کالاهای بادوامی که در جریان تولید به کار گرفته می‌شود، سرمایه می‌گویند.

22-به صاحب زمین اجاره، به کارگران و کارمندان مزد یا حقوق و به صاحب سرمایه، قیمت سرمایه پرداخته می‌شود.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۰۶ساعت 12:9  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات امتحانی درس اقتصاد(جدید) بخش دوم

بخش دوم سوالات       تهیه سوالات:استاد الهی منش

نکته :سوالاتی که زیر آنها خط کشیده شده مهم تر هستند

برای رفتن به بخش اول کلیک کنید

فصل دوم:

آشنایی با شاخص‌های اقتصادی

* چگونه می‌توانیم میزان فعالیت‌های اقتصادی را در سطح یک جامعه اندازه گیری کنیم؟

1- حسابداری ملی را تعریف کرده و موارد مورد بررسی در آن را بنویسید.

2- دلیل اهمیت زیاد حسابداری ملی چیست؟

* تولید ملی و اندازه گیری آن

3- فعالیت تولیدی از دیدگاه حسابداری ملی چه تعریفی دارد؟

4- چهار شرط محاسبه‌ی فعالیت‌های تولیدی را در حسابداری ملی بنویسید.

5- اگر در محاسبه‌ی فعالیت تولیدی، کالاهای واسطه‌ای را محاسبه کنیم دچار چه اشتباهی شده‌ایم؟

الف) کالای نهایی را محاسبه نکرده‌ایم.

ب) کالاها را دوبار محاسبه کرده‌ایم.

ج) هزینه‌ی استهلاک را محاسبه کرده‌ایم.

د) به طور کلی فعالیت تولیدی را اشتباه محاسبه کرده‌ایم.

6- منظور از این که در حسابداری ملی گفته می‌شود «فعالیت‌های تولید باید از بازار عبور کنند» چیست؟

7- چرا از نظر حسابداری ملی، فعالیت‌های خدماتی نیز با عنوان تولید شناخته می‌شوند؟

8- چرا محاسبه‌ی این که جامعه‌ای در طول یک سال چه مقدار کالا و خدمت تولید می‌کند، اهمیت زیادی دارد؟

9- اصطلاحات زیر را تعریف کنید.

الف) کالاهای نهایی                                           ب) تولید ملی

ج) کالاهای واسطه‌ای                                          د) تولید داخلی

10- به چه دلایلی فعالیت‌های غیرقانونی جزء تولید کشور محاسبه نمی‌شود؟

11- اشکال مختلف تولید در حسابداری ملی با چه معیاری اندازه گیری می‌شود؟

الف) پول                                                           ب) شاخص‌های کیفی

ج) شاخص‌های کمّی و کیفی                              د) بستگی به نوع تولید دارد

12- اقتصاد زیرزمینی به چه معناست؟

* مفهوم استهلاک

13- فرمول مقابل را تکمیل کنید: تولید خالص داخلی = ................... - تولید ناخالص داخلی

14- تولید ناخالص را تعریف کنید.

15- فرق تولید خالص و ناخالص در چیست؟

16- منظور از استهلاک چیست؟

الف) زیان‌های ناشی از تولید طی بازه‌ی زمانی معین

ب) در نظر گرفتن هزینه‌ی فرصت از دست رفته‌ی هر کار تولیدی

ج) کاهش ارزش کالاهای سرمایه‌ای که در نتیجه‌ی کار کردن و گذشت زمان فرسوده می‌شود.

د) کهنه شدن امکانات مورد استفاده‌ی بشر که بر اثر مرور زمان رخ می‌دهد.

* تولید ناخالص ملی

17- جاهای خالی را با کلمات مناسب پر کنید.

الف) G.N.P نشانه‌ی اختصاری ................... است.

ب) اگر از رقم تولید ناخالص ملی، مقدار استهلاک را کنار بگذاریم به ............. می‌رسیم.

18- ضمن تعریف تولید ناخالص ملی، بگویید که میزان بالای آن بیانگر چه چیزی است.

* تولید ناخالص داخلی

19- عبارات درست و نادرست را مشخص کنید.

الف) تولید خالص داخلی به اختصار G.D.P نامیده می‌شود.

ب) مقدار دو شاخص تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی در عمل معمولاً به هم نزدیک است.

20- به ارزش پولی کلیه‌ی کالاها و خدمات نهایی که در طول یک سال در محدوده‌ی مرزهای جغرافیایی یک کشور تولید می‌شود چه می‌گویند؟

الف) تولید خالص ملی                                        ب) تولید خالص داخلی

ج) تولید ناخالص ملی                                                     د) تولید ناخالص داخلی

21- در کدام دسته از کشورها، مقادیر شاخص‌های تولید ناخالص داخلی و تولید ناخالص ملی به هم نزدیک نیست؟

22- در کشوری کالاهای زیر در مدت یک سال تولید شده است. با توجه به رقم این تولیدات، تولید ناخالص داخلی این کشور را محاسبه کنید.

مواد غذایی 40 تن از قرار هر تن000/200 ریال

ماشین آلات 350 دستگاه از قرار هر دستگاه 000/000/2 ریال

پوشاک 5000 عدد از قرار هر عدد 000/20 ریال

خدمات ارائه شده 000/000/40 ریال

23- تولید خالص کشور فرضی با توجه به اطلاعات داده شده چه میزان است؟

الف) 13100                                          ب) 14100                    ج) 11100                     د) 12100

کالا

قیمت

مقدار به تن

الف

1000

5

ب

1500

4

ج

700

3

هزینه‌ی استهلاک                 2000

 * درآمد ملی

24- درآمد ملی را تعریف کنید و موارد آن را ذکر کنید.

25- کدام یک از شاخص‌های زیر، نشان دهنده‌ی قدرت اقتصادی جامعه و سطح زندگی و رفاه اعضای آن است؟

الف) تولید ناخالص ملی                                      ب) درآمد ملی

ج) تولید ناخالص داخلی                                      د) همه‌ی موارد

* شاخص‌های سرانه

26- فرمول داده شده را تکمیل کنید.

27- کشور الف چهار استان دارد. این استان‌ها به ترتیب وسعت، چهار میلیون، دو میلیون و پانصد هزار، سه میلیون و دویست هزار و پانصد هزار نفر جمعیت دارند. اگر درآمد سرانه‌ی کشور الف 000/000/100 ریال باشد، درآمد ملی را محاسبه کنید.

28- محاسبه‌ی شاخص‌ها به صورت سرانه به چه معناست و چرا معیار بهتری برای مقایسه‌ی سطح زندگی و رفاه افراد جوامع مختلف می‌باشد؟

29- عبارات درست و نادرست را مشخص کنید.

الف) خانوارها هم مصرف کننده‌ی کالاهای مختلف و هم مالک عوامل تولیدند.

ب) وجوه پرداختی به عوامل تولید تحت چهار عنوان مزد، کرایه، سود و اجاره صورت می‌گیرد.

30- در مورد ساده‌ترین تصویر از اقتصاد جامعه که شامل دو عضو است توضیح دهید.

31- در نمودار زیر، چهار مسیر مشخص شده است. در مورد این مسیرها مختصراً توضیح دهید و بنویسید نشان دهنده‌ی چه چیزی هستند.

32- روش هزینه‌ای را به طور کامل معرفی کنید.

33- چگونه از روش درآمدی برای محاسبه‌ی تولید کل جامعه استفاده می‌شود؟ شرح دهید.

34- جاهای خالی را با کلمات مناسب تکمیل کنید.

الف) یکی از روش‌های محاسبه‌ی تولید کل جامعه، روش تولید یا روش ................ است.

ب) روش هزینه‌ای نشان دهنده‌ی کل پولی است که از طرف ................. به سمت ...................... جریان پیدا می‌کند.

35- ارزش افزوده‌ی یک کارخانه‌ی مونتاژ اتومبیل که موتور را 000/000/2 تومان، بدنه را 000/000/2 تومان و سایر وسایل اتومبیل را 000/750 تومان خریداری می‌کند و اتومبیل را به قیمت 000/100/5 تومان می‌فروشد چه قدر است؟

الف) 000/750/4                                    ب) 000/100/5 تومان

ج) 000/350 تومان                                 د) 000/250 تومان

36- آیا برای محاسبه‌ی ارزش کل تولیدات جامعه استفاده از یک روش کافی است؟ چرا؟

* مفهوم محاسبه به قیمت جاری و قیمت ثابت

37- اگر میزان تولید کل جامعه طی سه سال متوالی به ترتیب 1000 و 1100 و 1250 هزار میلیارد ریال باشد، آیا تولید کل در طول آن سه سال افزایش یافته است؟ توضیح دهید.

38- برای جلوگیری از اشتباه ناشی از افزایش قیمت در محاسبه‌ی تولید کل جامعه چه باید کرد؟

39- جاهای خالی را با کلمات مناسب کامل کنید.

الف) شاخص‌های نشان دهنده‌ی تولید کل جامعه بر حسب ............... سنجیده می‌شود.

ب) برای ارزیابی وضعیت اقتصادی کشور با محاسبه‌ی تولید کل به قیمت .............. آمار و اطلاعات مطمئن‌تری به دست می‌آید.

40- برای محاسبه ی کدام یک از شاخص‌های اقتصادی از متغییرهای با قیمت ثابت استفاده می‌شود؟

پاسخ‌های تشریحی

1-  حسابداری ملی شاخه‌ای از مطالعات اقتصادی است که با ارائه‌ی شاخص‌های متنوع و اندازه گیری میزان فعالیت‌های اقتصادی در سطح ملی می‌پردازد. موارد مورد بررسی در حسابداری ملی عبارت اند از: سطح زندگی و درآمد مردم، میزان پس انداز و سرمایه گذاری و نیز تغییرات ایجاد شده در هر کدام از آن ها به واسطه‌ی اجرای بعضی سیاست‌های اقتصادی دولت.

2-  این است که به کمک حسابداری ملی می‌توان تأثیر به کارگیری سیاست‌های اقتصادی مختلف را بر سطح زندگی مردم و رشد اقتصادی جامعه سنجید.

3-  از دیدگاه حسابداری ملی فعالیت تولیدی عبارت است از فعالیتی که به تهیه‌ی کالا و خدمات مورد نیاز مردم بپردازد با ارزش کالاها و خدماتی را که از قبل تهیه شده است افزایش ده.

4-    1) از بازار عبور کنند.

2) فعالیت‌هایی که به تولید کالا یا خدمات نهایی منتهی شوند.

3) تولید در محدوده‌ی مکانی معینی صورت گیرد.

4) قانونی و مجاز باشد.

5-  گزینه «د»: از آن جا که ارزش کالاهای واسطه‌ای در بطن کالاهای نهایی است پس در محاسبه‌ی تولید کل جامعه باید از محاسبه‌ی ارزش کالاهای واسطه‌ای صرف نظر کرده و فقط کالاهای نهایی را محاسبه کنیم. در غیر این صورت ارزش کالاهای واسطه‌ای را در واقع دو بار محاسبه کرده‌ایم و لذا فعالیت تولیدی را نیز اشتباه محاسبه کرده‌ایم.

6-    یعنی تولید کننده آن‌ها را در مقابل دریافت پول به مصرف کننده تحویل دهد.

7-    زیرا این فعالیت‌ها بخشی از نیاز مردم را تأمین می کند و مردم حاضرند برای دریافت این خدمات پول بپردازند.

8-  زیرا نشان دهنده‌ی قدرت و توان اقتصادی آن جامعه، سطح رفاه و درآمد اعضای آن، میزان پس انداز و سرمایه گذاری و در نهایت امکان پیشرفت آن جامعه در آینده است.

9-  الف) کالاهایی است که تولید کنندگان تولید و به بازار عرضه می‌کنند و مصرف کنندگان، آن‌ها را می‌خرند و به مصرف می‌رسانند.

ب) تولید ملی در برگیرنده‌ی همه‌ی فعالیت‌های تولیدی است که توسط یک ملت در یک سال انجام می‌گیرد، خواه در کشور خودشان ساکن باشند خواه خارج از کشور.

ج) کالاهایی است که تولیدکنندگان تولید و به بازار عرضه می‌کنند و سایر تولیدکنندگان آن‌ها را خریداری می‌کنند و برای تولید کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌دهند.

د) تولید داخلی دربرگیرنده همه‌ی فعالیت‌های تولیدی است که در داخل یک کشور انجام می‌گیرد، خواه توسط مردم همان کشور باشد و خواه توسط خارجیانی که در آن کشور مقیم‌اند.

10-زیرا از یک سو از این فعالیت‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست و از سوی دیگر محاسبه‌ی آن‌ها نوعی مشروعیت دادن به آن‌ها تلقی می‌شود.

11-گزینه «الف»

12-فعالیت‌های غیر قانونی نظیر قاچاق و مانند آن به اقتصاد زیرزمینی معروف است.

13-هزینه‌ی استهلاک

14-اگر کل تولید جامعه را بدون توجه به مقدار هزینه‌های جای گزینی محاسبه کنیم، آن را تولید ناخالص می‌نامیم.

15-این است که برای محاسبه‌ی تولید خالص، هزینه‌های استهلاک در نظر گرفته نمی‌شود اما در تولدید ناخالص، این هزینه نیز محاسبه می‌شود.

16-گزینه «ج»

17-الف) تولید ناخالص ملی              ب) تولید خالص ملی

18-تولید ناخالص ملی (GNP) عبارت است از ارزش پولی کلیه‌ی کالاها و خدمات نهایی که اعضای یک ملت در طول یک سال تولید کرده‌اند. میزان بالای تولید ناخالص ملی بیانگر قدرت اقتصادی و تولید بیش‌تر و بالا بودن بهره‌وری آن کشور و استفاده‌ی بهینه از همه‌ی عوامل تولید خود است. در برخی موارد از این شاخص به عنوان درجه‌ی پیشرفت هر ملت و سطح زندگی اعضای آن نیز استفاده می‌شود.

19-الف) نادرست                             ب) درست

20-گزینه «د»

21-در برخی کشورها که نیروی کار و سرمایه‌های زیادی از آن‌ها در خارج از مرزهایشان کار می‌کنند (مثل لبنان) یا مهاجرت بسیار و نیز ورود سرمایه‌ی بالایی به کشور خود دارند (مثل هنگ کنگ).

22-                            ریال  مجموع مواد غذایی تولید شده

ریال  مجموع ماشین آلات تولید شده

ریال  مجموع پوشاک تولید شده

ریال  مجموع خدمات ارائه شده

از آن جا که تولید ناخالص داخلی عبارت است از ارزش پولی کلیه کالاها و خدمات نهایی که در طول یک سال در محدوده‌ی مرزهای جغرافیایی یک کشور تولید می‌شود، برای محاسبه‌ی آن کافیست ارقام فوق را با یکدیگر جمع کنیم.

ریال  

23-گزینه‌ی «ج»

کالای الف  

کالای ب                    تولید ناخالص

کالای ج

24-درآمد ملی در برگیرنده‌ی مجموع درآمدهایی است که در طول سال نصیب اعضای جامعه می‌شود. این درآمد عبارت‌اند از: درآمد حقوق بگیران (دستمزدها)، درآمد صاحبان سرمایه (قیمت خدمات سرمایه)، درآمد صاحبان املاک و مستغلاک (اجاره)، درآمد صاحبان مشغال آزاد و سودی که نصیب شرکت‌ها و مؤسسات می‌شود.

25-گزینه «د»

26-با تقسیم درآمد ملی بر جمعیت کشور، درآمد سرانه به دست می‌آید.

27-درآمد سرانه   جمعیت کشور = درآمد ملی  درآمد سرانه = درآمد ملی/ جمعیت کشور

28-با توجه به تفاوت چشم گیر جمعیت کشورهای مختلف، محاسبه‌ی شاخص‌ها به صورت سرانه ـ که عبارت از سهم متوسط هر فرد جامعه در میزان تولید یا درآمد آن جامعه است ـ می‌تواند معیار بهتری برای مقایسه‌ی سطح زندگی و رفاه افراد جوامع مختلف باشد.

29-الف) درست                               ب) نادرست

30-عضو اول خانوارها هستند که مصرف کننده‌ی کالاهای مختلف و در عین حال، مالک عوامل تولیدند و عضو دوم، بنگاه‌های اقتصادی هستند که وظیفه‌ی تولید و عرضه‌ی کالاها و خدمات را به عهده دارند. در واقع بنگاه‌های اقتصادی تحت عنوان اشخاص حقوقی، عوامل تولید را از خانوارها که اشخاص حقیقی هستند خریداری می‌کنند و در مقابل، مبلغی تحت عنوان مزد، سود و اجاره به صاحبان این عوامل تولید می‌پردازند

31-مسیر اول، جریان عوامل تولید را از سوی خانوارها به بنگاه‌های اقتصادی نشان می‌دهد.

مسیر دوم، جریان پولی است که از سوی بنگاه‌های اقتصادی به سوی خانوارها روان است.

مسیر سوم، جریان کالاها و خدمات از سوی بنگاه‌های اقتصادی به خانوارهاست.

مسیر چهارم، جریان پولی است که از طرف خانوارها به سوی بنگاه‌های اقتصادی روان است.

32-یکی از روش‌های محاسبه‌ی تولید کل، کل پولی که از طرف خانوارها به سمت بنگاه‌ها جریان پیدا می‌کند محاسبه می‌شود. این مقدار پول، نشان دهنده‌ی ارزش کل کالاها و خدماتی است که خانوارها خریداری و مصرف کرده‌اند؛ زیرا در مقابل خرید این کالاها و خدمات از بنگاه‌ها، مبالغی به آن‌ها پرداخته شده است. بنابراین، اگر هزینه‌های مصرفی تمام خانوارها را با هم جمع کنیم، تولید کل جامعه به دست می‌آید.

33-در این روش، کل پولی که از طرف بنگاه‌ها به سمت خانوارها جریان می‌یابد محاسبه می‌شود. این مقدار، نشان دهنده‌ی ارزش پولی کلیه‌ی عوامل تولیدی است که در جریان تولید به کار گرفته می‌شوند. به بیان دقیق‌تر، هم زمان با فعالیت‌های تولیدی در سطح جامعه، مقداری درآمد ایجاد می‌شود که معادل ارزش پولی کالاها و خدمات تولید شده است. این درآمد، بین صاحبان عوامل تولید تقسیم می‌شود. پس حاصل جمع درآمد تمامی خانوارها در سطح جامعه، نشان دهنده‌ی کل درآمدی است که بر اثر فعالیت تولیدی جامعه ایجاد شده است. هم چنین، این درآمد معادل حاصل جمع ارزش پولی کالاها و خدمات تولید شده در جامعه است.

34-الف) ارزش افزوده                                  ب) خانوارها، بنگاه‌ها

35-گزینه‌ی «ج»: کارخانه‌ی مونتاژ تا ارزش 000/750/4 تومان نقشی نداشته است و مبلغ مازاد بر آن تعلق به کارخانه می‌باشد.

تومان   

36-اگر تولید کل جامعه را از طریق هر یک از سه روش (هزینه‌ای ـ درآمدی ـ تولید یا ارزش افزوده) محاسبه کنیم به جواب‌های یکسانی می‌رسیم. از این رو برای جلوگیری از اشتباه، حداقل دو روش را برای محاسبه به کار می‌گیرند و جواب‌ها را مقایسه می‌کنند.

37-هر چند این ارقام ظاهراً افزایش را نشان می‌دهند اما نمی‌توان آن را حتماً به حساب افزایش تولید کل کشور گذاشت. ارقام محاسبه شده برای هر سال، در اصل حاصل ضرب مقدار کالاهای تولید شده در قیمت هر واحد کالا یا هر دو آن‌ها باشد. به عبارت دیگر، اگر جامعه دچار تورم باشد، مقدار تولید کل محاسبه شده هر سال رقم بزرگ‌تری را نشان می‌دهد، در حالی که این رقم بزرگ، به معنی افزایش تولید نیست.

38-برای رفع این مشکل می‌توان سال معینی را به عنوان سال پایه انتخاب کرد و ارزش تولیدات هر سال را بر حسب قیمت کالاها و خدمات در سال پایه نه سال جاری محاسبه نمود. به این ترتیب، اثر تغییرات قیمت در محاسبه‌ی تولید کل از بین می‌رود و تغییرات موجود فقط نشان دهنده‌ی تغییر میزان تولید کالاها و خدمات خواهد بود.

39-الف) واحد پولی ملی                                           ب) ثابت

40-علاوه بر محاسبه‌ی تولید جامعه، اقتصاددانان در محاسبه‌ی سایر شاخص‌های اقتصادی مثل میزان صادرات، واردات، مصرف و ... نیز از متغیرهای با قیمت ثابت استفاده می‌کنند.

+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۰۵ساعت 13:10  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات امتحانی درس اقتصاد(جدید) بخش اول

فصل اوّل:

اقتصاد چیست؟

* چرا علم اقتصاد را می‌آموزیم؟

1-    منبع رفع نیازهای مادی انسان چیست؟

2-    در یک تصویر بسیار ساده از زندگی مادی انسان با دو مفهوم ................ و .............. رو به رو هستیم.

* نیازهای انسان

3-    ..................... محرک انسان برای فعالیت و تلاش اقتصادی است.

4-    آیا با گذشت زمان تمام نیازهای انسان برطرف می‌شود؟ توضیح دهید.

5-    منظور از این که گفته می‌شود «انسان موجودی سیری ناپذیر است» چیست؟

* منابع و امکانات

6-    درباره‌ی منابع و امکانات موجود چه نکاتی قابل اشاره است؟

7-    چرا با وجود ذخایر معدنی فراوان بهره برداری کامل از آن ها میسر نیست؟

8-    با ذکر یک مثال در مورد «قابلیت‌های مصرف متعد منابع و امکانات» توضیح دهید.

* طرح مسئله‌ی اقتصادی

9-    ملاک بهترین بودن برای استفاده از منابع و امکانات چیست؟

الف) کسب بیش‌ترین میزان تولید  کسب سطح بالاتری از رفاه برای انسان

ب) گسترش و پیشرفت تمدن بشری  تثبیت قیمت کالاهای تولیدی در طی زمان

ج) کسب سود بیش‌تر و تولید کالاهای تجملی و گران قیمت  گسترش مصرف گرایی و رفاه زدگی برای همه

د) استفاده از منابع برای تقویت نظامی  رسیدن به خودکفایی و نجات از اوبستگی

10-در مورد روند تدریجی شکل گیری علم اقتصاد توضیح دهید.

* علم اقتصاد درباره‌ی چه موضوعاتی بحث می‌کند؟

11-برای شناختن موضوعات علم اقتصاد، تصویر ساده‌ای از اقتصاد جامعه مدنظر است. در این مورد توضیح دهید.

12-موضوع اصلی علم اقتصاد ................... است. 

* بازیگران و فعالان در عرصه‌ی اقتصاد

13-اگر در جامعه فقط دو گروه مصرف کنندگان و تولید کنندگان وجود داشته باشد، چه مشکلاتی ممکن است بروز پیدا کند؟ (دو مورد)

14-دولت چگونه نقش خود را به عنوان بازیگر اقتصاد در جامعه ایفا می‌کند؟

15-در مورد نقش نظارتی سازمان‌های اقتصادی بین المللی در اقتصاد جهان توضیح دهید.

16-بازیگران و فعالان عرصه‌ی اقتصاد جهان چهار گروه هستند که عبارت‌اند از: ..............

17-بنگاه اقتصادی را با ذکر مثال تعریف کنید.

* آیا اقتصاد علم است؟

18-دانشمندان برای یافتن روابط علت و معلولی بین پدیده‌های مورد مطالعه‌ی خود، دست به چه اقداماتی می‌زنند؟

19-درباره‌ی جایگاه کنونی علم اقتصاد بین علوم و معارف بشری توضیح دهید.

20-چرا دانش آموزان نخبه برای انتخاب رشته‌ی تحصیلی دانشگاهی، اقتصاد را جزء اولویت‌های خود قرار می‌دهند؟

21-وفور مقالات و نشریات علمی اقتصادی نشان دهنده‌ی چه نکته‌ای است؟

* تعریف علم اقتصاد

22-تصمیماتی که انسان در مورد مسائل اقتصادی می‌گیرد عمدتاً ریشه در .............. او دارند و باید از طریق ................ عمل شوند.

23-علم اقتصاد را تعریف کنید.

24-سه نکته‌ی مهم را در تعریف علم اقتصاد بیان کنید.

25-هدف علم اقتصاد چیست؟

الف) پیش بینی برخی مشکلات که ممکن است در عرصه‌ی اقتصادی بروز کند.

ب) هدایت انسان برای انتخاب بهترین روش استفاده از منابع و امکانات

ج) راهنمایی انسان در چگونگی کاهش نیازهای نامحدود خود

د) حذف موانع تولید

26-درست یا نادرست بودن جملات زیر را مشخص کنید.

الف) از نظر اسلام رسیدن به رفاه و توانگری مادی پسندیده است.

ب) جوامع به کمک علم اقتصاد می‌توانند برای استفاده از منابع نامحدود خود روش مناسب‌تری بیابند. 

27-عبارت «الکاد علی عیاله کالمجاهد فی سبیل الله» بیانگر چه مفهومی است؟

28-«من لا معاش له لا معاد له» مرتبط با کدام نکته است؟

الف) اگر دنیا را رها کنی به آخرت و معاد خواهی رسید.

ب) داشتن دنیا برابر با نداشتن آخرت است.

ج) معاش نداشتن به معنی نداشتن معاد نیست.

د) معاش نداشتن به معنی نداشتن معاد است.

29-کشوری که وضعیت اقتصادی آن نابه سامان است از نظر اجتماعی، سیاسی و فرهنگی چه وضعیتی خواهد داشت؟

30-به چه دلیل علم اقتصاد دارای اهمیت بسیار زیادی است؟ زیرا ............

الف) کالاها و خدمات مختلف را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

ب) در عرصه‌ی مسائل اقتصادی راه انتخاب بهتر را به انسان می‌آموزد.

ج) انسان در همه‌ی عمر خود به مسائل و کالاهای مادی نیازمند است.

د) تأمین زندگی مادی انسان را به عهده دارد.

* علم اقتصاد و تعالیم اسلامی

31-عبارات درست و نادرست را مشخص کنید.

الف) در اسلام نعمت‌های الهی بی حد و حصر و نامحدود معرفی می‌شود.

ب) نامحدود بودن نیازهای انسان مرتبط با مصرف گرایی و تأکید بر مادیات است.

ج) فرض نامحدود بودن نیازهای انسان با الگوی مصرف اسلامی ناسازگار است.

د) محدودیت منابع در دسترس با اعتقاد به بی‌حد و حصر بودن نعمت‌های الهی ناسازگار نیست.

32-.     هدف جامعه‌ی مصرفی غیر اسلامی .................. و هدف جامعه‌ی اسلامی ............. است

33-آیا پذیرفتن فرض محدود بودن منابع در دسترس انسان با اعتقاد به بی‌حد و حصر بودن نعمت‌های الهی ناسازگار است؟ توضیح دهید.

34-کدام یک از موارد زیر می‌تواند جزء دلایل عدم تقابل بین پیش فرض‌های اولیه‌ی علم اقتصاد و تعالیم اسلامی باشد؟

الف) استفاده‌ی نادرست و کشف نکردن راه استفاده از منابع و امکانات

ب) استفاده‌ی بیش از حد از منابع و امکانات و سرعت در استفاده از آن‌ها

ج) عدم تفکیک بین منابع انسانی و غیر انسانی و عدم سرعت در استفاده از آن‌ها

د) عدم استفاده از منابع و امکانات که در یک زمان خاص مفید می‌باشند.

35-جامعه‌ی اسلامی و جامعه‌ی غیر اسلامی در راه رسیدن به خواسته‌های خود به ترتیب چگونه‌اند؟

الف) سیری ناپذیر ـ سیری ناپذیر

ب) سیری پذیر ـ سیری ناپذیر

ج) سیری ناپذیر ـ سیری پذیر

د) سیری پذیر ـ سیری پذیر  

* چند مفهوم اولیه

36-اصطلاحات زیر را تعریف کنید.  

الف) کالا                                                    ب) هزینه‌ی فرصت

37-مفهوم خدمات را با ذکر مثال توضیح دهید

38-چه تفاوتی یبین کالاهای مصرفی و واسطه‌ای وجود دارد؟ با مثال شرح دهید.

39-کالاهایی که نیازهای اولیه را برطرف می‌کنند، کالاهای .............. و کالاهایی که برای تأمین نیازهای کم اهمیت‌تر مصرف می‌شود، کالاهای ................. نام دارند.

40-اگر فردی از خرید کتاب مورد نظر خود صرف نظر کرده و پول خود را صرف خرید لباس کند، چه نوع هزینه‌ای پرداخت کرده است؟

الف) هزینه‌ی فرصت از دست رفته‌ی کتاب

ب) هزینه‌ی فرصت از دست رفته‌ی لباس

ج) هزنیه‌ی فرصت از دست رفته‌ی سایر نیازهای اساسی

د) هزینه‌ی کالای مصرفی

41-دو کالای واسطه‌ای و دو کالای مصرفی نام ببرید.

42-کدام یک از موارد زیر جزء خدمات واسطه‌ای است؟

الف) خدمات درمانی                                                ب) خدمات پلیس

ج) خدمات مشاوره‌ای مهندسی                                   د) خدمات آموزشی

43-کالای بادوام را با ذکر مثال تعریف کنید.

44-در اقتصاد چه هنگام کالایی را سرمایه‌ای می‌نامند؟

45-اگر قادر باشیم زمینی را که در اختیار داریم هم زیر کشت پنبه و هم گندم ببریم و در نهایت اقدام به کشت گندم کنیم، می‌گوییم:

الف) اگر پنبه می‌کاشتیم سود بیش‌تری به دست می‌آوریم.

ب) در کشت گندم تجربه‌ی بیش‌تری کسسب کرده‌ایم.

ج) هزینه‌ای فرصت کشت پنبه را از دست داده‌ایم.

د) هزینه‌ی فرصت گندم را از دست داده‌ایم.

برای هر یک از کالای ضروری و تجملی دو مثال بنویسید. 

پاسخ‌های تشریحی

1-    امکاناتی که طبیعت در اختیار انسان گذاشته است.

2-    نیازهای انسان ـ منابع و امکانات

3-    نیازهای انسان

4-  خیر؛ در واقع با برآورده شدن هر نیاز، نیاز جدیدی مطرح می‌شود و به این ترتیب همراه با ظهور نیازهای جدید، انسان به فعالیت بیش‌تر برای ارتقای سطح زندگی خویش می‌پردازد.

5-  این است که با برآورده شدن پاره‌ای از نیازهای انسان، احساس بی نیازی به او دست نمی‌دهد، بلکه نیازهای تازه‌ای در او شکل می‌گیرد و او با عطش بیش‌تری درصدد رفع این نیازها برمی‌آید.

6-  نکته‌ی اول این که منابع و امکانات موجود در دسترس انسان محدود است. دومین نکته این است که منابع و امکانات مذکو قابلیت‌های مصرف متعددی دارند.

7-    الف) به دلیل ناشناخته بودن بسیاری از این ذخایر

ب) به علت محدود بودن دانش فنی بشر

8-  بیش‌تر منابعی که در دسترس انسان قرار دارد منحصراً برای رفع یک نیاز معین به کار نمی‌رود، بلکه برای برآوردن نیازهای دیگر نیز از آن‌ها استفاده می‌شود؛ مثلاً زمین‌های کشاورزی را هم می‌توان برای تولید پوشاک به زیر کشت پنبه برد و هم برای تهیه‌ی غذا در آن گندم کاشت.

9-  گزینه‌ی «الف»: ملاک بهترین بودن برای استفاده از منابع و امکانات این است که با استفاده از منابع و امکانات موجود بتوان بیش‌ترین میزان تولید را به دست آورد و سطح بالاتری از رفاه را برای انسان فراهم کرد.

10-انسان در طول زمان با به کارگیری قوای فکری خود همواره درصدد انجام «بهترین انتخاب» و یافتن «بهترین راه» بوده است. حاصل این تلاش فکری، پدید آمدن «اندیشه‌ی اقتصادی» است. با گسترش و پیشرفت تمدن بشری و به ویژه پیشرفت علم ریاضی، اندیشه‌ی اقتصادی بشر نیز تکامل بیش‌تری یافت و با عنوان «علم اقتصاد» در جایگاه یکی از مهم‌ترین معارف بشری و علوم دانشگاهی قرار گرفت.

11-افراد جامعه در قالب خانوارها برای رفع نیازهای خود، به کالاها و خدمات خاصی احتیاج دارند. آن‌ها برای تهیه‌ی کالاها و استفاده از خدمات مورد نیاز خود پول هم می‌پردازند. تولیدکنندگان با هدف کسب سود، کالاها و خدمات مورد نیاز مردم را تولید و عرضه می‌کنند. آن ها این کالاها و خدمات را در بازارها عرضه می‌کنند و به فروش می‌رسانند.

12-مسئله‌ی انتخاب

13-در این حالت، نبود یک نهاد برای ایجاد نظم و انظباط و نظارت بر عملکرد اقتصاد احساس می‌شود. همچنین تمایلی برای تولید برخی کالاها و خدمات به طور معمول از سوی بنگاه‌های خصوصی وجود ندارد.

14-دولت می‌تواند با نظارت بر عملکرد تولید کنندگان، از یک سو آن‌ها را به رعایت بعضی ضوابط و قوانین ملزم کند و از سوی دیگر، با در نظر گرفتن مصالح جامعه سیاست‌هایی را اعمال کند که تولید یک کالا رونق پیدا کند یا بیکاری در یک بخش از کشور از بین برود.

15-سازمان‌های اقتصادی بین المللی با فعالیت و نظارت خود در سطح جهان موجب می‌شوند روابط اقتصادی بین کشورها بیش‌تر رونق گیرد و حقوق همه‌ی طرف‌های درگیر در تجارت جهانی حفظ شود.

16-مصرف کنندگان، تولیدکنندگان، دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی.

17-هر نوع سازمان، تشکیلات و شرکت یا واحد تجاری که به عرضه‌ی کالا و خدمات می‌پردازد، بنگاه محسوب می‌شود؛ مانند بانک ملی ایران و بقالی محل.

18-به انجام مشاهدات، جمع آوری اطلاعات و سپس طبقه بندی آن‌ها می‌پردازند. در مرحله‌ی بعد برای توجیه واقعیت‌های مورد مطالعه نظریات خود را ارائه می‌دهند و سپس با بررسی بیش‌تر، نظریات مطرح شده را ارزیابی می‌کنند و درباره‌ی رد یا قبول آن‌ها تصمیم می‌گیرند.

19-امروزه علم اقتصاد جایگاه رفیعی بین مجموعه‌ی علوم و معارف بشری دارد. رشته‌ی اقتصاد در معتبرترین دانشگاه‌های جهان به عنوان یک رشته‌ی تحصیلی مهم مورد توجه است و جزء انتخاب‌های اول دانش آموزان نخبه و مستعد برای ورود به دانشگاه محسوب می‌شود.

20-زیرا هم عمق علمی بالایی دارد و هم به دلیل نیاز مؤسسات دولتی و نیز شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی به خدمات و مطالعات اقتصاددانان از بازار کار خوبی برخوردار است.

21-این که در جهان امروز اهمیت علم اقتصاد و متخصصان این رشته روز به روز بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد.

22-نیازها و خواسته‌های نامحدود، به کارگیری منابع و امکانات محدود و در دسترس.

23-علم اقتصاد علمی است که انتخاب‌های بشر را به صورت رابطه‌ی بین منابع و عوامل تولید کمیاب (که موارد استفاده‌ی مختلف دارند) و نیازهای مادی نامحدود او مطالعه کرده و با ارائه‌ی بهترین انتخاب‌ها، رفتارهای فردی و جمعی انسان را مدیریت می‌کند.

24-نامحدود بودن نیازها، محدود بودن منابع و قابلیت مصارف متعدد منابع.

25-گزینه «ب»

26-الف ) درست                              ب) نادرست

27-از نظر اسلام اقتصاد در زندگی فرد اهمیت ویژه‌ای دارد. در اسلام تلاش برای رفع فقر و رسیدن به رفاه و توانگری مادی پسندیده است و فردی که برای ارتقای سطح زندگی خانواده‌اش می‌کوشد، همانند کسی که در راه خدا جهاد می‌کند، شایسته‌ی تقدیر است.

28-گزینه «د»: اسلام در دسترس نبودن معاش را خطری می‌داند که اعتقادات انسان را تهدید می‌کند.

29-چنین کشوری بسیار آسیب‌پذیر می‌شود و از نظر اجتماعی و سیاسی به بحران‌های گسترده دچار می‌گردد . چنین جامعه‌ای نمی‌تواند با اتکا به فرهنگ ملی خود، مسیر آینده‌ی خویش را تعیین کند و به شدت تحت تأثیر فرهنگ‌های مهاجم قرار می‌گیرد.

30-گزینه «ب»

31-الف) درست                               ب) نادرست                   ج) نادرست                    د) درست

32-افزایش مصرف و رفاه زیاد و تجملات، ارتقای سطح فرهنگی و تعالی فکری انسان.

33-خیر؛ ممکن است پایین بودن سطح دانش فنی انسان سبب محدودیت منابع باشد. سطح پایین دانش فنی در جامعه سبب می‌شود که انسان نتواند نعمت‌های فراوان را چنان که باید بشناسد و از آن‌ها بهره‌برداری کند، در نتیجه فقط به استفاده از قسمت ناچیزی از آن‌ها بسنده می‌کند. هم چنین ممکن است محدودیت منابع به سبب استفاده‌ی نادرست و مصرف بیش از حد باشد؛ مثلاً منابعی که باید در خدمت آبادانی و افزایش سطح رفاه انسان‌ها قرار گیرد، ممکن است صرف کشتار و جنگ افروزی شود.

34-گزینه «الف»

35-گزینه «الف»

36-الف) کالا عبارت است از شیئی که برای تأمین و رفع یکی از نیازهای انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ب) هزینه‌ی فرصت یا هزینه‌ی فرصت از دست رفته بیانگر آن چیزی است که از آن صرف نظر کرده و به عبارتی آن را از دست داده‌ایم.

37-آن چه انسان در مقابل پول خریداری می‌کند و به وسیله‌ی آن نیازهایش را برطرف می‌سازد فقط در اشیای فیزیکی خلاصه نمی‌شود؛ برای مثال انسان به دانستن نیاز دارد و برای رفع این نیاز باید به مؤسسات آموزشی مراجعه کند و با پرداخت پول، آموزش مورد نیاز خود را خریداری نماید. در این مثال، او کالای قابل لمسی را خریداری نکرده است اما در ازای پولی که پرداخت کرده بر دانسته‌های خود افزوده است.

38-کالاهایی که در بازار عرضه می‌شوند و به فروش می‌رسند، ممکن است توسط مصرف کنندگان نهایی خریداری شوند و به مصرف برسند که به آن‌ها کالاهای مصرفی می‌گوییم. هم چنین، هرگاه تولیدکنندگان دیگری برای ادامه‌ی فرایند تولید و تبدیل آن‌ها به کالاهای مختلف دیگر، آن‌ها را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند، آن‌ها را کالاهای واسطه‌ای می‌نامیم؛ برای مثال گوجه فرنگی‌ای که خانوارها تهیه می‌کنند و به مصرف می‌رسانند، کالای مصرفی نام دارد اما وقتی همان گوجه فرنگی توسط کارخانه‌ها خریداری می‌شود و برای تولید کالاهای دیگر مثل رب گوجه فرنگی به کار می‌رود، کالای واسطه‌ای نام دارد.

39-ضروری، لوکس و تجملی

40-گزینه «الف»

41-کالای واسطه‌ای: ورقه‌ی آهن، لامپ اتومبیل

کالاهای مصرفی: اتومبیل، پوشاک

42-گزینه «ج»

43-برخی کالاهای مصرفی، خودشان مصرف نمی‌شوند بلکه در طول زمان خدمات ارائه شده از سوی آن‌ها مورد مصرف قرار می‌گیرد؛ مثل اتومبیل و یخچال در منزل؛ به این کالاها در اقتصاد کالای بادوام گویند.

44-اگر کالاهای بادوام، در فرآیند تولید و به وسیله‌ی بنگاه‌های تولیدی به کار گرفته شودند، کالای سرمایه‌ای نامیده می‌شوند.

45-گزینه «ج»

46-کالای ضروری: مسکن، خوراک

47-کالای تجملی: لوستر، فرش ابریشمی


+ نوشته شده در  ۸۹/۱۰/۰۵ساعت 13:6  توسط محمد رفیعی  | 

دانلود کتاب الکترونیکی اقتصاد فایل PDF

برای دانلود کتاب اکترونیکی اقتصاد کلیک کنید

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۹/۲۹ساعت 16:44  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات مهم و امتحانی بخش سوم(مدیریت کلان اقتصادی)

فصل اول -  دولت و اقتصاد

1-      دولتها در زمان گذشته چه وظايفي داشتند؟ (دانش)

2-      روابط مالي دولتها با شهروندان در زمان گذشته به چند شكل اعمال مي‌شد؟ توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

3-      نقش اقتصادي دولتها را در جوامع گذشته و امروز مقايسه كنيد؟ (درك وفهم)

4-      اهداف اقتصادي دولت را نام ببريد؟ (ذكر 4مورد) (دانش)

5-      اشتغال كامل به چه وضعيتي اطلاق مي‌شود. (دانش)

6-      «اشتغال كامل» را به عنوان يكي از اهداف اقتصادي دولت توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

7-      به چه علت ايجاد اشتغال كامل از اهداف اقتصادي دولت به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

8-      دولتها براي ايجاد اشتغال كامل بايد چه شرايطي را فراهم آورند؟ (درك و فهم)

9-      به چه علت ثبات قيمتها يكي از اهداف دولت در عرصه اقتصاد به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

10-   نقش دولت را در رشد و توسعه‌ي اقتصادي توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

11-   سياستهاي اقتصادي دولت چه تاثيري بر حركت به سمت توسعه خواهد داشت؟ (درك و فهم)

12-   به چه علت مقابله با فقر و بهبود توزيع درآمد يكي از اهداف مهم و مورد توجه دولتها به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

13-   انواع دخالت دولت در اقتصاد را نام ببريد؟ (دانش)

14-   فعاليتهاي دولت در عرصه‌ي اقتصاد را در چند محور عمده‌ مي‌توان بررسي كرد؟ (دانش)

15-   چگونه دولت در زمينه عرضه كالاها و خدمات اقدام به فعاليت مي‌كند؟ (درك و فهم)

16-   به چه دلايلي دولت به عرضه كالا و خدمات مي‌پردازد؟ (ذكر 3دليل) (درک و فهم )

17-   به چه علت دولت بهره‌برداري از برخي منابع و معادن را خود عهده‌دار مي‌شود؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

18-   به چه دلايلي بخش خصوصي در برخي زمينه ها حاضر به سرمايه گذاري نمي شود؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

19-   4 نمونه از اهدافي را كه دولت مي‌تواند از طريق طراحي و اجراي سياستهاي مناسب دنبال كند را نام ببريد؟ (كاربرد)

20- بین  اقتصاددانان درباره ی نقش و وظایف دولت در عرصه اقتصاد چه نظریاتی وجود  دارد؟ (درک و فهم )

21- در زمینه دخالت دولت در اقتصادچند گروه فکری را می توان از هم باز شناخت ؟(درک و فهم )

22- تفاوت دیدگاه طرفداران اقتصاد ازاد و مدافعان دخالت دولت در اقتصاد را در زمینه عرضه کالا وخدمات بیان کنید. (تجزیه و تحلیل )

23- تفاوت دیدگاه طرفداران اقتصاد ازاد و مدافعان دخالت دولت در اقتصاد را در زمینه وضع قوانین وسیاست گذاری در اقتصاد بیان نمایید. (تجزیه و تحلیل )

24- چگونه دولت می تواند قوانینی درست و کارامد در زمینه اقتصادی طراحی کند. (درک و فهم )

25- در حال حاضر بسیاری از اقتصاددانان چه دید گاهی نسبت به دخالت دولت در اقتصاد دارند. (درک و فهم )

26- در سال های اخیر در کشور ما چه تغییراتی در زمینه نقش دولت در اقتصاد ایجاد شده است. (کاربرد )

27- کاهش سهم دولت در اقتصاد در چارچوب سیاستهای کدام اصل مطرح شده است. (دانش)

28- چارچوب کلی اصل 44 قانون اساسی را بیان نمایید. (درک و فهم )

فصل دوم : اقتصاد و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

1-     چارچوب کلی نظام اقتصادی اجتماعی و سیاسی هر کشوری چگونه تعیین می گردد .(دانش)

2-     نوع نگاه یک جامعه به اقتصاد و قوانین حاکم بر ان چگونه جلوه گر می شود .(درک و فهم )

3-     تدوین قانون اساسی ایران با رعایت کدام خواست های مردمی انجام گرفته است. (درک و فهم )

4-     کدام فصل و چه اصل هایی از قانون اساسی به مسائل اقتصادی کشور پرداخته است.(دانش)

5-     محورهای کلی و ویژگی های اساسی نظام اقتصادی ایران را از دید قانون اساسی نام ببرید .(دانش)

6-     به چه علت در نظام اقتصادی ایران اقتصاد وسیله است نه هدف ؟ (درک و فهم )

7-     با توجه به مقدمه ی قانون اساسی توضیح دهید نگرش اسلام به اقتصاد چگونه بیان شده است . (درک و فهم )

8-     به چه علت در مکاتب مادی اقتصاد عامل تخریب و فساد وتباهی میشود.(درک و فهم )

9-     چه عاملی موجبات نگرانی بسیاری از نخبگان ایران دوست را در سالهای پایانی عمر رژیم پهلوی را فراهم ساخته بود . (درک وفهم)

10- چهار نکته محوری در اصل 43 قانون اساسی را نام ببرید .(دانش)

11- استقلال سیاسی چیست؟ (درک و فهم )

12- ایا عدم وابستگی سیاسی را می توانیم معادل استقلال سیاسی بدانیم ؟(درک و فهم )

13- ایا عدم وابستگی اقتصادی را می توانیم معادل استقلال اقتصادی دانست؟ به چه علت. (درک و فهم )

14- با ذکر مثال توضیح دهید چگونه وابستگی اقتصادی می تواند دارای مراتب باشد. (کاربرد)

15- درچه صورت یک کشور می تواند از وابستگی فاصله بگیرد و به استقلال اقتصادی نزدیک شود. (درک و فهم )

16- چه کشورهایی را " تک محصولی " مینامیم . (درک و فهم )

17- به چه دلیل کشورهای تک محصولی از استقلال اقتصادی به دورند . (درک و فهم )

18- چگو نه کشوری می تواند به وضعیت استقلال اقتصادی نزدیک شود .( درک و فهم )

19- وضعیت استقلال اقتصادی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را بررسی کنید. ( ارزشیابی )

20- وضعیت ایران را در عرصه علم و فناوری در قبل وبعد از پیروزی انقلاب اسلامی با هم مقایسه کنید. (تجزیه و تحلیل )

21- به چه دلیل در اصل 43 قانون اساسی بر ریشه کردن فقر تاکید شده است .(درک و فهم )

22- به چه علت باید روش های رسیدگی به شرایط زندگی فقرا بر اساس حفظ شان و منزلت انها طراحی گردد . (درک و فهم )

23- برای حفظ شان و منزلت انسانی چه شرایطی باید برای انسانها فراهم گردد. ( کار برد)

24- در خصوص توجه به شان و منزلت انسان در اصل 43 قانون اساسی بر چه نکاتی تا کید شده است (دانش)

25- قانون اساسی مشروع بودن مالکیت را چگو نه مورد توجه قرار داده است. (درک و فهم )

26- به چه علت گروهی از فعالان اقتصادی به ناچار سرمایه هایشان را به کشور دیگری منتقل می کنند؟ (درک و فهم )

27- ضرورت نظارت جدی بر فعالیتهای ثروت اندوزی در جامعه چیست؟ (درک و فهم )

28- در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی چه گروههایی از صاحبان ثروت و فعالان اقتصادی از نظر خلق ثروت در جامعه ما وجود داشتند. (دانش )

29- در چه اصولی ضمن محترم شمردن مالکیت مشروع بر مبارزه با ثروت اندوزی از روشهای غیر قانونی و نا مشروع تاکید شده است. (دانش )

30- امروزه در کشورهای در حال توسعه رشد سریع یک یا چند منطقه از کل کشور باعث بروز چه مشکلاتی برای انها می گردد.(درک و فهم )

31- چگونه مناطق رشد یافته به صورت جزیره در دل کشور توسعه نیافته شکل می گیرند.(درک و فهم)

32- دلیل مهاجرت افراد از روستاها به شهرها چه بوده است.(درک و فهم )

33- قانون اساسی برای رفع تبعیض بین مناطق کشور دولت را به چه کارهایی مکلف کرده است.(دانش)

34- در قانون اساسی به منظور حفظ محیط زیست و توسعه پایدارچه تدبیری اندیشیده شده است. (دانش)

35- چه تجربیاتی محققان و اقتصاددانان را به این نتیجه رساند که توسعه پایدار بدون حفظ محیط زیست امکان پذیر نخواهد بود (درک و فهم )

36- نتیجه بررسی تجربیات بعد از جنگ جهانی دوم در زمینه رشد وتوسعه پایدار توسط محققان و اقتصاددانان چه بوده است. (درک وفهم )

37- کدام اصل قانون اساسی حفاظت از محیط زیست را وظیفه ای عمومی می داند .(دانش )

فصل سوم :بودجه ی دولت

1-      يكي از عوامل اصلي تعيين كننده هزينه‌هاي دولت را نام ببريد؟ (دانش)

2-      به چه علت دولتها اقدام به تنظيم بودجه مي‌كنند؟ (درك و فهم)

3-      بودجه چيست؟ (دانش)

4-      مهمترين و اساسي‌ترين سند در دستگاه مالي و اداري كشور چيست؟ (دانش)

5-      يك مورد تفاوت بودجه با ساير صورتحسابها چيست؟ (درك و فهم)

6-      4مورد از كاركردهاي بودجه را نام ببريد؟ (دانش)

7-      «ارزيابي اهداف» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

8-      اهداف دستگاه اداري يك كشور چگونه ارزيابي مي‌شود؟ (درك و فهم)

9-      چگونه طرز تقسيم وجوه عمومي بين احتياجات متنوع دستگاههاي اداري كشور تعيين مي‌شود؟ (درك و فهم)

10-   «هماهنگ ساختن نظريات» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

11-   چگونه بودجه باعث هماهنگ ساختن نظريات مختلف درباره طرز تقسيم وجوه عمومي در كشور مي شود . (درك و فهم)

12-   در چه صورت متصديان امور خود را به پيروي و اجراي بودجه مكلف مي‌دانند؟ (درك و فهم)

13-   «كسب مجوز قانوني براي دولت» را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

14-   كدام يك از كاركردهاي بودجه از نظر سياسي اهميت زيادي دارد؟ به چه دليل. (درك و فهم)

15-   « ارتباط فعاليتهاي دولتي و غيردولتي را به عنوان يكي از كاركردهاي بودجه توضيح دهيد؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

16-   مراحل چهارگانه بودجه از آغاز تا انجام را نام ببريد؟ (دانش)

17-   در كليه كشورها كدام قوه مسئول تهيه و پيشنهاد بودجه است؟ (دانش)

18-   لايحه بودجه چيست؟ (دانش)

19-  متن پيشنهادي بودجه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور تدوين و پس از تصويب هيئت دولت به مجلس تقديم مي‌شود چه نام دارد؟ (دانش)

20-   متن پيشنهادي بودجه توسط كدام سازمان تدوين مي‌شود؟ (دانش)

21-   منظور از ماده واحده و تبصره‌ها در بودجه چيست؟ (دانش)

22-   امروزه در بيشتر كشورها چه نهادي وظيفه‌ي تصويب بودجه را به عهده دارد؟ (دانش)

23-   طبق قانون دولت موظف است لايحه بودجه را تا چه زماني به مجلس تقديم كند؟ (دانش)

24-   لايحه بودجه قبل از طرح در جلسه علني مجلس در كجا مورد بررسي قرار مي‌گيرد؟ (دانش)

25-   طبق قانون مجلس بايد لايحه بودجه را تا چه زماني تصويب كند؟ (دانش)

26-   چگونه لايحه بودجه به قانون بودجه تبديل مي‌شود؟ (دانش)

27-   عملكرد مالي يك سال بخش دولتي در چه محدوده‌اي انجام مي‌پذيرد؟ (دانش)

28-   نظارت بر اجراي بودجه بر عهده كدام ارگان است؟ (دانش)

29-   در چه صورت تصويب بودجه اهميت خود را از دست مي‌دهد؟ (درك و فهم)

30-  ازطرف مجلس شوراي اسلامي نظارت براجراي بودجه برعهده كدام ارگان گذاشته شده است واعضاي آن چگونه انتخاب مي شود؟(دانش)

31-   وظيفه ديوان محاسبات چيست؟ (دانش)

32-   خزانه چيست؟ (دانش)

33-   يكي از مهمترين دستگاههاي مالي كه در اجراي بودجه نقش اساسي دارد را نام ببريد؟ (دانش)

34-   5مورد از منابع درآمدهاي دولت را نام ببريد؟ (دانش)

35-   يكي از ابزارهاي مؤثر كسب درآمد براي دولتها چيست؟ (دانش)

36-   مشخصات ماليات در هر كشوري تابع چه عواملي است؟ (دانش)

37-   امروزه در اكثر كشورها قانون ماليات چگونه وضع مي‌شود؟ (دانش)

38-   ماليات را تعريف كنيد؟ (دانش)

39- در چه صورت مالیات یکی از ابزارهای موثر در رفع نابرابریهای اقتصادی و اجتماعی است (درک و فهم )

40- بهای خدمات چیست ؟ (دانش)

41-   تفاوت سرمايه‌گذاريهاي زيربنايي و اجتماعي با سرمايه‌گذاري مولد از نظر منبع تامين درآمد براي دولت چيست؟ (تجزيه و تحليل)

42-   كداميك از انواع سرمايه‌گذاريها منبع تامين درآمد دولت به شمار مي‌رود؟ (درك و فهم)

43-   در چه شرايطي دولت مجبور به استقراض مي‌شود؟ (درك و فهم)

44-   انواع استقراض توسط دولت را نام ببريد؟ (دانش)

45-   در چه صورت بانك مركزي مبادرت به انتشار اسكناس جديد خواهد كرد؟ (درك و فهم)

46-   در چه صورت انتشار اسكناس موجب تورم خواهد شد؟ (درك و فهم)

47-   در چه حالت نشر اسكناس موجب رونق اقتصادي مي‌شود؟ (درك و فهم)

48-   هدف دولتها از اخذ ماليات چيست؟ 3مورد. (دانش)

49-   مالياتها را از نظر چگونگي وصول  توسط دولت به 2 دسته طبقه‌بندي كنيد؟ (دانش)

50-   ماليات مستقيم چيست؟ (دانش)

51-   براي ماليات مستقيم 3نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

52-  ويژگي‌ های ماليات مستقيم را  بنويسيد؟ (درك و فهم)

53-        در كدام نوع از انواع نرخ ماليات اين امكان وجود دارد كه از اشخاصي كه درآمد و ثروت بيشتري دارند ماليات بيشتري گرفته شود؟ (دانش)

54-   ماليات برحقوق و ماليات بر ثروت و ماليات بر ارث جزؤ كداميك از انواع ماليات‌هاست؟ (كاربرد)

55-   ماليات غيرمستقيم چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

56-   آيا مالياتي را كه شركت دخانيات به دولت مي‌پردازد به عنوان ماليات بر شركت دخانيات است؟ توضيح دهيد. (درك و فهم)

57-   2ويژگي براي ماليات غيرمستقيم بنويسيد؟ (درك و فهم)

58-   تفاوتهاي ماليات مستقيم و غيرمستقيم را بنويسيد؟ ذكر 2مورد. (تجزيه و تحليل)

59-   به طور كلي چند نوع نرخ مالياتي وجود دارد؟ (دانش)

60-   نرخ ثابت ماليات چيست؟ (دانش)

61-   در كدام نوع از انواع نرخ مالياتي، در وضع نسبي افراد قبل و بعد از پرداخت ماليات تغيير بوجود نمي‌آيد؟ (دانش)

62-   يكي از اهداف ماليات توزيع عادلانه درآمدهاست كدام نوع ماليات چنين هدفي را تحقق نمي‌بخشد. (دانش)

63-   نرخ تصاعدي ماليات چيست؟ (دانش)

64-   نرخ تصاعدي ماليات به چند صورت اعمال مي‌شود؟ آنها را نام ببريد؟ (دانش)

65-  جدول مالياتي زير مفروض است. ماليات پرداختي توسط 2نفر را كه اولي ماهيانه 000/10 ريال و دومي 000/80 ريال درآمد دارند را محاسبه كنيد؟ (به روش نرخ تصاعدي كلي) (كاربرد)

درآمدهاي تا               000/20 ريال با نرخ 5درصد

درآمدهاي تا               000/50 ريال با نرخ 10درصد

درآمدهاي تا و بيشتر    000/70 ريال با نرخ 12درصد

66-  تفاوت محاسبه‌ي ماليات بر اساس نرخ تصاعدي طبقه‌اي با نرخ تصاعدي كلي چيست؟ (تجزيه و تحليل)

67-  جدول فرضي نرخهاي مالياتي به قرار زير است، ماليات قابل پرداخت اشخاصي را كه ماهيانه 000/50 ريال و 000/200ريال و 000/450ريال و 000/500 ريال درآمد دارند را محاسبه كنيد؟ (بر اساس نرخ تصاعدي طبقه‌اي) (كاربرد)

درآمدهاي تا   000/100 ريال در ماه از پرداخت ماليات معاف‌اند

درآمدهاي تا   000/200 ريال در ماه با نرخ 2درصد نسبت به مازاد 000/100 ريال

درآمدهاي تا   000/400 ريال در ماه با نرخ 4درصد نسبت به مازاد 000/400 ريال

درآمدهاي بالاتر از000/400 ريال در ماه با نرخ 6درصد نسبت به مازاد 000/400 ريال

68- پنج مورد از انواع ماليات را نام ببريد؟ (دانش)

69-   براي ماليات بر درآمد 4نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

70-   براي ماليات بر دارايي 3نمونه ذكر كنيد؟ (كاربرد)

71-   ماليات بر نقل و انتقالات دارايي چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

72-   حقوق و عوارض گمركي چيست؟ (دانش)

73-   ماليات بر تجارت خارجي چه نام دارد؟ (دانش)

74-  انواع مالياتها را در موارد زير مشخص كنيد؟ (كاربرد)

ماليات بر حقوق- ماليات بر درآمد املاك- ماليات بر املاك- ماليات بر اتومبيل- ماليات بر ارث- ماليات بر كالاهاي صادر شده

75-   عوارض شهرداري چيست؟ با ذكر مثال. (دانش و كاربرد)

76-  «مخارج عمومي» چيست؟ (دانش)

79-   «يارانه» چيست؟ با ذكر يك مثال آن را توضيح دهيد. (دانش – كاربرد)

80-   بودجه‌ي «يارانه» از چه منبعي تامين مي‌گردد؟ (دانش)

81- نمونه هایی از مخارج دولت را نام ببرید .(درک و فهم )

82-   معمولا هزينه‌هاي دولت را به چند دسته عمده تقسيم مي‌كنند؟ آنها را نام ببريد؟ (دانش)

83-   هزينه‌هاي جاري يا عادي دولت چيست؟ (دانش)

84-   به چه دليل كمتر موردي پيش مي‌آيد كه هزينه‌هاي جاري سير نزولي داشته باشند؟ (درك و فهم)

85-   طبقه‌بندي هزينه‌هاي جاري يا عادي دولت را با ذكر مثال بنويسيد؟ (دانش و كاربرد)

86-   هزينه‌هاي پرسنلي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

87-   هزينه‌هاي اداري چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

88-   پرداختهاي انتقالي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

89-   هزينه حقوق و مزاياي كليه كاركنان دولت چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

90-   هزينه‌هاي چرخش كار جاري ادارات دولتي چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

91-   هزينه‌هاي ايجاد توازن اجتماعي و رفع نابرابريها چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

92-   هر كدام از موارد زير جزء كداميك از انواع هزينه‌هاي جاري يا عادي است؟ (كاربرد)

حقوق و مزاياي نظاميان – هزينه هاي حمل  ونقل ادارات دولتي – طرح شهيد رجايي - يارانه

93-   هزينه‌هاي سرمايه‌اي چيست؟ (دانش)

94-  به چه علت هزينه‌هاي استهلاك به عنوان يكي از ضرورتهاي سرمايه‌"ذاري جديد در هر سال در نظر گرفته مي‌شود؟ با ذكر مثال توضيح دهيد. (درك و فهم و كاربرد)

95- برای بلدوزری که 10 سال عمر مفید دارد هر سال چند درصد استهلاک برای ان در نظر می گیرند.(کاربرد)

96-   طبقه‌بندي هزينه‌هاي سرمايه‌اي را با ذكر مثال بنويسيد؟ (دانش و كاربرد)

97-   سرمايه‌گذاري مولد چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

98-   سرمايه‌گذاري زيربنايي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

99-   سرمايه‌گذاري اجتماعي چيست؟ با ذكر 2نمونه (دانش و كاربرد)

100-   سرمايه‌گذاريهايي كه باعث ايجاد و استقرار كارخانه‌ها و صنايع دولتي مي‌گردد چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

101-   كدام سرمايه‌گذاريها توسط دولت مستقيما به توليد كالاها و خدمات نمي‌انجامد اما باعث تقويت بنيه اقتصادي كشور مي‌گردد؟ (دانش)

102- هر يك از موارد زير جزء كداميك از انواع هزينه‌هاي سرمايه‌اي دولت به شمار مي‌رود؟ (كاربرد)

ايجاد كارخانجات نساجي- ساخت راه‌آهن- ساخت نيروگاه- ساخت دانشگاه

103- اهميت سرمايه‌گذاري اجتماعي چيست؟ (درك و فهم)

104- مهمترين نوع سرمايه‌گذاري دولت چيست؟ به چه علت؟ (درك و فهم)

105- تفاوت فاحش بين كشورهاي صنعتي با كشورهاي جهان سوم از نظر پيشرفت اقتصادي مربوط به چه عواملي است؟ (درك و فهم)

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۹/۰۷ساعت 0:58  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات مهم و امتحانی بخش دوم(تولید)

سوالات مهم و امتحانی بخش دوم(تولید)

فصل اول: توليد

1-      كالاها و خدماتي كه مورد استفاده‌ي ما قرار مي‌گيرند چگونه تهيه مي‌شوند؟ با ذكر مثال. (درك وفهم و كاربرد)

2-      توليد را تعريف كنيد.(دانش)

3-      آيا محصولات مؤسسات توليدي تماما به مصرف خانوارها مي‌رسد؟ توصيح دهيد. (درك و فهم)

4-   چه ارتباطي بين توليد كنندگاني كه محصولاتشان به صورت مستقيم يا غيرمستقيم به مصرف مردم مي‌رسد وجود دارد؟ با ذكر مثال. (درك و فهم و كاربرد)

5-   به چه دليل صاحبان مشاغل مختلف به فعاليت خود ادامه مي‌دهند و در نتيجه مصرف كنندگان دچار كمبود و دشواري‌هاي حاصل از آن نمي‌شوند؟توضيح دهيد. (درك و فهم)

6-      توليد كنندگان با چه هدفي به توليد و عرضه كالا و خدمات مورد نياز مردم مي‌پردازند؟ (دانش)

7-      «هزينه‌هاي توليد» چيست؟ (دانش) با ذكر مثال. (كاربرد)

8-      «درآمد» چيست؟ (دانش)

9-      در چه صورت توليد كننده از فعاليت خود سود برده است؟ (درك و فهم)

10-   سود چگونه محاسبه مي‌شود؟ (دانش)

11-  اگر توليد كننده‌اي در طول يك دوره‌ي زماني معين (مثلا يك سال) براي فعاليتهاي توليدي خود ده ميليون ريال هزينه كرده باشد و كالاهاي توليد شده را به مبلغ 12ميليون ريال بفروشد چقدر سود برده است؟ (كاربرد)

12-   در چه صورت توليد كننده متحمل زيان مي‌شود؟ (درك و فهم)

13-   توليد كنندگان چگونه مي‌توانند از وضعيت زيان دوري كنند؟ (يا سود خود را افزايش دهند) (درك و فهم)

14-   توليد كنندگان از چه راههايي مي‌توانند هزينه‌هاي توليد خود را كاهش دهند؟ (درك و فهم)

15-   توليد كنندگان چگونه مي‌توانند درآمد خود را افزايش دهند؟ (درك و فهم)

16-  توليد كنندگاني كه به جاي كسب سود در كوتاه مدت به فكر سود در سالهاي آينده هستند ممكن است چه اقداماتي را انجام دهند؟ (درك و فهم)

17-   چرا گروهي از توليد كنندگان ممكن است كالاهايشان را با قيمتي پائين‌تر عرضه كنند؟ (درك و فهم)

18-   چرا گروهي از توليد كنندگان بجاي كاهش در هزينه‌هاي توليد سعي در تهيه و عرضه‌ي كالاهايي با كيفيت بهتر دارند؟ (درك و فهم)

19-   به چه علت بعضي از توليد كنندگان از بخشي از سود فعلي خود صرف نظر مي‌كنند؟ (درك و فهم)

20-   عوامل توليد كدامند؟ آنها را نام ببريد. (دانش)

21-   آيا نيازهاي توليد كنندگان كالاهاي مختلف با هم يكسان است؟ با ذكر مثال توضيح دهيد. (درك و فهم و كاربرد)

22-   نيازهاي عمده‌ي توليد كنندگان كالا و خدمات مختلف را به چه دسته اصلي مي‌توان تقسيم‌بندي كرد؟ آنها را نام ببريد. (دانش)

23-   به چه دليل منابع طبيعي به عنوان يكي از عوامل توليد در نظر گرفته مي‌شود؟ (درك و فهم)

24-   منابع طبيعي در اقتصاد با چه عنوان ديگري معرفي مي‌شود؟ (دانش)

25-   به چه دليل نيروي انساني به عنوان يكي از عوامل توليد در نظر گرفته مي‌شود؟ (درك و فهم)

26-   به چه دليل نقش نيروي انساني در جريان توليد بسيار مهم است؟ (درك و فهم)

27-   كداميك از عوامل توليد مهمتر است؟ به چه دليل. (درك و فهم)

28-   نيروي انساني را با توجه به تجربيات و مهارت‌ها و تحصيلات به چند دسته مي‌توان طبقه‌بندي كرد آنها را نام ببريد؟ (دانش)

29-   از نيروي انساني در اقتصاد با چه عنوان ديگري ياد مي‌شود؟ (دانش)

30-   انسان براي بهره‌برداري از منابع طبيعي به چه چيزهايي نيازمند است؟ (دانش)

31-   «سرمايه‌» را تعريف كنيد؟ (دانش)

32-   توليد كنندگان جريان توليد را چگونه شكل مي‌دهند؟ (درك و فهم)

33-   پولي كه توليد كنندگان براي خريد عوامل توليد مي‌پردازند با چه عنوان‌هايي نصيب خانواده‌ها مي‌شود؟ (دانش)

فصل دوم   بازار

1-      هدف توليد كنندگان از توليد كالا و خدمات چيست؟ (دانش)

2-      انگيزه مصرف كنندگان از خريد كالا و خدمات چيست؟ (دانش)

3-      منظور از رفتار اقتصادي توليد كنندگان و مصرف كنندگان چيست؟ (درك و فهم)

4-      عوامل موثر در تصميم‌گيري مصرف كنندگان براي خريد كالا چيست؟ 4 مورد (دانش)

5-      مهمترين عامل موثر در تصميم مصرف‌كنندگان براي خريد يك كالا چيست؟ (دانش)

6-      رابطه بين قيمت يك كالا و مقدار خريد آن بوسيله‌ي مصرف‌كنندگان چگونه است؟ (درك و فهم)

7-      چرا قيمت يك كالا و مقدار تقاضا براي آن با هم رابطه‌ي معكوس دارند؟ ذكر 2 دليل (درك و فهم)

8-      با اعداد فرضي در يك جدول دو ستوني مقدار تقاضا را به ازاي قيمتهاي مختلف نشان دهيد و منحني تقاضا را رسم كنيد؟ (تركيب)

9-      منحني تقاضا نشان دهنده‌ي چيست؟ (دانش)

10-   نزولي بودن منحني تقاضا به چه معناست؟ (درك و فهم)

11-   تصميم توليدكنندگان در مورد ميزان توليد يك كالا از چه عواملي تاثير مي‌پذيرد؟ ذكر 3مورد (دانش)

12-   مهمترين عامل موثر بر ميزان توليد توسط توليدكنندگان چيست؟ (دانش)

13-   رابطه بين قيمت و ميزان توليد كالا چگونه است؟ (درك و فهم)

14-   به چه دليل به افزايش قيمت يك كالا، ميزان توليد و عرضه آن افزايش مي‌يابد؟ ذكر 2 دليل (درك و فهم)

15-  در يك جدول دو ستوني و با اعداد فرضي مقادير عرضه‌ي يك كالا را له ازاء قيمتهاي مختلف نشان دهيد و منحني عرضه را رسم كنيد؟ (تركيب)

16-   منحني عرضه نشان دهنده‌ي چيست؟ (درك و فهم)

17-   صعودي بودن منحني عرضه به چه معناست؟ (درك و فهم)

18-   به چه دليل رفتار اقتصادي توليد كنندگان و مصرف كنندگان بايد با هم هماهنگ باشد؟ (درك و فهم)

19-   عامل ايجاد كننده هماهنگي و تعادل بين رفتار اقتصادي توليد كنندگان و مصرف‌كنندگان چيست؟ (دانش)

20-   منظور از تعادل در بازار يك كالا چيست؟ (دانش)

21-   قيمت تعادلي در بازار يك كالا چيست؟ (دانش)

22-   با رسم يك شكل قيمت تعادلي و نقطه تعادل را در بازار يك كالا مشخص كنيد؟ (تركيب)

23-  جدول زير را كامل كنيد آنگاه نمودار آن را در يك دستگاه مختصات رسم كنيد. نقطه تعادل را روي آن مشخص كنيد؟ (تجزيه تحليل و كاربرد)

 

قيمت (به ريال)

مقدار تقاضا (به كيلو)

مقدار عرضه (به كيلو)

 

 

 

 

 

 

300

30

30

 

 

 

 

 

 

 

24-   در چه شرايطي بازار يك كالا دچار كمبود عرضه مي‌شود؟ (درك و فهم)

25-   در چه شرايطي گفته مي‌شود كه در بازار يك كالا بازار عرضه وجود دارد؟ (درك و فهم)

26-   به چه علت، در سطح قيمت پائين‌تر از قيمت تعادلي در بازار با كمبود عرضه روبرو مي‌شويم؟ (درك و فهم)

27-   به چه علت، در سطح قيمت بالاتر از قيمت تعادلي در بازار با مازاد عرضه روبرو مي‌شويم؟ (درك و فهم)

28-   توضيح دهيد اگر در بازار يك كالا كمبود عرضه وجود داشته باشد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ (درك و فهم)

29-   توضيح دهيد اگر در بازار يك كالا مازاد عرضه وجود داشته باشد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ (درك و فهم)

30-   در حالت كمبود عرضه در بازار يك كالا، افزايش قيمت تا چه سطحي ادامه مي‌يابد؟ (درك و فهم)

31-   در حالت مازاد عرضه در بازار يك كالا، كاهش قيمت تا چه سطحي ادامه مي‌يابد؟ (درك و فهم)

32-   اگر در بازار قيمت كالايي در حال افزايش باشد به چه دليل مي‌گوييم قيمت به سمت قيمت تعادلي پيش مي‌رود؟ (درك و فهم)

33-   اگر در بازار قيمت كالايي در حال كاهش باشد به چه دليل مي‌گوييم قيمت به سمت قيمت تعادلي پيش مي‌رود؟ (درك و فهم)

34-   در مباحث اقتصادي منظور از بازار يك كالاي خاص چيست؟ (دانش)

35-   وقتي بازار كالايي مانند روغن نباتي را مطالعه مي‌كنيم در واقع چه مواردي را مورد توجه قرار مي‌دهيم؟ (كاربرد)

36-   بازار رقابتي چيست؟ (دانش)

37-  بازاري را كه در آن تعدادي توليد كننده و فروشنده حضور دارند و هر كدام مي‌كوشند كالاي خود را به فروش برسانند چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

38-   بازار انحصاري چيست؟ (دانش)

39-   بازاري را كه در آن يك توليد كننده يا فروشنده حضور دارد و رقيبي در مقابل او فعاليت نكند چه ناميده مي‌شود؟ (دانش)

40-   توليد كننده يا فروشنده‌ي منحصر به فرد را كه رقيبي ندارد چه مي‌نامند؟ (دانش)

41-   در كدام بازار، خريداران قدرت انتخاب دارند و مي‌توانند به سراغ هر يك از فروشندگان بروند؟ (دانش)

42-   تاثير بازار رقابتي بر روي قيمت و كيفيت كالاي عرضه‌ شده در بازار چگونه است؟ (درك و فهم)

43-   در كدام بازار مصرف كنندگان مي‌توانند كالايي با كيفيت مناسب‌تر و قيمت نسبتا پائين‌تر تهيه كنند؟ (درك و فهم)

44-   در كدام بازار تلاش توليد كننده براي بهبود كيفيت كالا چندان ضرورتي ندارد؟ (درك و فهم)

45-   بازار رقابتي و انحصاري را از نظر تعداد فروشندگان و قيمت و كيفيت كالاها با هم مقايسه كنيد؟ (تجزيه و تحليل)

46-   در مقايسه‌ي بين دو وضعيت رقابت و انحصار كدام به نفع مصرف كنندگان است؟ به چه دليل؟ (تجزيه و تحليل)

47-   مزاياي بازار رقابتي نسبت به انحصاري چيست؟ ذكر 2 مورد (درك و فهم)

48-   به چه دليل همكاري توليد كنندگان و عدم رقابت آنها به ضرر مصرف‌كنندگان تمام مي‌شود؟ (درك و فهم)

49-   به چه دليل هر قدر تعداد توليدكنندگان زيادتر و رقابت فشرده‌تر باشد، منافع بيش‌تري نصيب مصرف كنندگان مي‌شود؟ (درك و فهم)

50-   از دو حالت رقابت و انحصار براي خريداران كداميك به نفع فروشندگان است؟ به چه دليل (درك و فهم)

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۹/۰۷ساعت 0:46  توسط محمد رفیعی  | 

جدول بارم بندی درس اقتصاد در سال تحصیلی 1389/90

جدول بارم بندی درس اقتصاد در سال تحصیلی 1389/90

بخش

نوبت اول

نوبت دوم

شهریور ماه

متن

فعالیت

متن

فعالیت

متن

فعالیت

اول

5/5

5/2

4

1

3

5/1

دوم

4

2

سوم

8

5/3

چهارم

-

-

5/4

5/1

5/2

1

پنجم

-

-

6

5/4

ششم

-

-

3

2

جمع

20

20


20

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۹/۰۷ساعت 0:37  توسط محمد رفیعی  | 

گنجینه سوالات تستی اقتصاد(کنکوری)

گنجینه سوالات تستی اقتصاد(کنکوری) بخش اول


 فصل اول : اقتصاد چیست ؟


1- کدام جمله ی زیر مفهوم « علمی بودن اقتصاد » را نمی رساند  :

1-   اقتصاد دانان با روش ( جمع آوری اطلاعات ، مشاهدات و طبقه بندی آنها ) نظریاتی را ارائه می دهند ، سپس به ارزیابی آنها می پردازند .

2-   به دنبال کشف روابط علّی و معلولی بین پدیده های اقتصادی جهان واقع هستند .

3-   با تکیه بر مطالعات خود ، باعث ارتقای دانش فنی تولید و استفاده از منابع می شوند .

4-   می توانند برخی مشکلات را در صحنه ی اقتصادی پیش بینی کرده و روش هایی را برای جلوگیری از آن طراحی کنند .

2- حاصل تلاش فکری انسان برای یافتن « بهترین روش استفاده از منابع » چیست ؟

 1- دست یافتن به سطح بالاتری از رفاه            2-پدید آمدن اندیشه اقتصادی

 3- گسترش و پیشرفت تمدن بشری                 4- دست یابی به بیش ترین میزان تولید .

 

 فصل دوم : آشنایی با شاخص های اقتصادی


1- حسابداری ملی از چه نظر اهمیت دارد ؟

1-   تاثیر سیاست های مختلف دولت را بر سطح زندگی مردم و رشد اقتصادی می سنجد .

2-   با اندازه گیری درآمد ملی ، درآمد سرانه و ... وضعیت جامعه را با کشورهای دیگر مقایسه می کند .

3-   سطح رفاه جامعه را می سنجد و برای بالا بردن آن راه چاره می اندیشد .

4-   با بررسی وضع اقتصادی جامعه و یافتن مشکلات در صدد حل آن بر می آید .

2- بر خلاف مفهوم رایح و مصطلح ، در حسابداری ملی خدمات با عنوان ........................ شناخته می شود .

1-   کالا               2-تولید             3-فعالیت اقتصادی            4- ارزش+ نوشته شده در  ۸۹/۰۹/۰۶ساعت 15:45  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات مهم و امتحانی بخش دوم کتاب (آشنایی با شاخص های اقتصادی)

فصل دوم: آشنایی با شاخص های اقتصادی

1-      به چه دليل ميزان توليد كالا و خدمات در جامعه نشان دهنده‌ي قدرت اقتصادي آن جامعه است. (درك و فهم)

2-      به چه دليل دولتها سعي مي‌كنند با به كارگيري سياستهاي گوناگون توليد كالا و خدمات را در جامعه افزايش دهند؟ (درك و فهم)

3-      حسابداري ملي را تعريف كنيد؟ (دانش)

4-      بررسي و اندازه‌گيري ميزان فعاليتهاي اقتصادي در سطح ملي در چه شاخه‌اي از مطالعات اقتصادي انجام مي‌پذيرد؟ (دانش)

5-      موارد مورد بررسي در حسابداري ملي چيست؟ ذكر 4مورد. (دانش)

6-      اهميت حسابداري ملي چيست؟ (درك و فهم)

7-      منظور از «توليد كل» در جامعه چيست؟ (دانش)

8-      دليل اهميت آگاهي از ميزان توليد كالا و خدمات در جامعه چيست؟ (درك و فهم)

9-      از ديدگاه حسابداري ملي فعاليت توليدي را تعريف كنيد؟ (دانش) با ذكر مثال. (كاربرد)

10-   آيا فعاليت موسساتي كه به عرضه‌ي ميوه و سبزيجات بسته‌بندي شده مي‌پردازند فعاليت توليدي محسوب مي‌شود؟ چرا؟

11-   آيا فعاليتهاي خدماتي نيز با عنوان توليد شناخته مي‌شوند چرا؟ (درك و فهم)

12-   آيا حمل محصولات كشاورزي به مراكز مصرف و عرضه‌ي آن در سطح جامعه كار توليدي به حساب مي‌آيد؟ چرا؟ (درك و فهم)

13-   4شرط براي محاسبه و سنجش فعاليتهاي توليدي در حسابداري ملي بنويسيد؟ (دانش)

14-   شرط «از بازار عبور كند» براي محاسبه فعاليتهاي توليدي در حسابداري ملي را توضيح دهيد؟ با ذكر مثال. (دانش و درك و فهم)

15-  اگر لوازم خانگي منزل شما به تعمير نياز داشته باشد و پدر شما خودش آنها را تعمير كند، آيا يك فعاليت توليدي صورت گرفته است و ارزش آن در حسابداري ملي محاسبه مي‌شود؟ چرا؟ (كاربرد)

16-   به چه دليل فعاليتهايي كه به توليد كالا يا خدمات «نهايي» منتهي شوند در حسابداري ملي مورد محاسبه قرار مي‌گيرند؟ (درك و فهم)

17- در محاسبه‌ي توليد كل جامعه از ارزش كالاهاي واسطه‌اي استفاده مي‌شود يا كالاهاي نهايي؟ چرا؟ (درك و فهم)

18 -كداميك از فعاليتهاي زير در حسابداري ملي مورد محاسبه قرار مي‌گيرد؟ چرا؟ (كاربرد)

الف) توليد موتور اتومبيل                      ب) توليد اتومبيل

19- در حسابداري ملي، همه‌‌ي اشكال توليد با يك معيار سنجيده مي‌شود آن معيار كدام است؟ (دانش)

20 -شرط «توليد در محدوده‌ي مكاني معيني صورت گيرد» در حسابداري ملي به چه معناست؟ (دانش)

 

21- تفاوت توليد داخلي و توليد ملي چيست؟ (تجزيه و تحليل)

22 -فعاليت توليدي يك فرد ايراني در خارج از كشور، توليد ناخالص داخلي ايران محسوب مي‌شود يا توليد ناخالص ملي؟ چرا؟ (كاربرد)

23 -توليد توسط خارجيان مقيم ايران جزء توليد ناخالص داخلي ايران محسوب مي‌شود يا توليد ناخالص ملي؟ چرا؟ (كاربرد)

24-   در محاسبه كدام شاخص اقتصادي، توليد آن گروه از مردم كشور كه در خارج اقامت دارند منظور نمي‌گردد؟ (دانش)

الف) توليد ناخالص داخلي                      ب) توليد ناخالص ملي

25-   چرا فعاليتهاي توليدي كه در حسابداري ملي مورد محاسبه قرار مي‌گيرند بايد قانوني و مجاز باشند؟ ذكر 2 دليل. (درك و فهم)

26-   فعاليتهاي غيرقانوني نظير قاچاق كالا جزء توليد كشور محاسبه نمي‌شود؟ ذكر 2 دليل. (درك و فهم)

27-   مفهوم استهلاك سرمايه را توضيح دهيد؟ (دانش)

28-   منبع تامين هزينه‌هاي جاي گزيني سرمايه‌هاي فرسوده شده يك كشور چيست؟ (دانش)

29-   منظور از هزينه‌ استهلاك سرمايه چيست؟ (دانش)

30-   تفاوت توليد خالص ملي و توليد ناخالص ملي چيست؟ (تجزيه و تحليل)

31-   توليد خالص ملي چگونه محاسبه مي‌شود؟ (دانش)

32-  در يك جامعه فرضي كالاهاي زير در مدت يك سال توليد شده است، با توجه به رقم توليدات، توليد ناخالص داخلي و توليد خالص داخلي را محاسبه كنيد؟ (كاربرد)

 الف) مواد غذايي 50 تن از قرار هر تن 3000000 ريال

ب) ماشين‌آلات 500 دستگاه از قرار هر دستگاه 5000000 ريال

ج) پوشاك 1500 عدد از قرار هر عدد 50000 ريال

د) خدمات ارائه شده 60000000 ریال

هـ) هزينه استهلاك  75000000 ریال

33-   شاخص‌هاي زير به اختصار چه ناميده مي‌شوند؟ (دانش)

الف) توليد ناخالص ملي

ب) توليد ناخالص داخلي

34- «توليد ناخالص ملي» را تعريف كنيد؟ (دانش)

35- «توليد ناخالص داخلي» را تعريف كنيد؟ (دانش)

36- براي انجام تحليل‌هاي مختلف اقتصادي از وضعيت كشورها از چه شاخص‌هايي استفاده مي‌شود؟ (دانش)

37- كدام شاخص‌ها در تعريف با هم تفاوت دارند اما معمولا مقدار آنها به هم نزديك است؟ (دانش)

38- در کدام کشورها مقدار دو شاخص تولید ناخالص ملی و تولید ناخالص داخلی بهم نزدیک نیستند ذکر دو مورد(دانش)

39- درآمد ملي سرانه نشاندهنده چيست؟ (دانش)

40- درآمد ملي را تعريف كنيد؟ (دانش)

41- اقلام مختلف درآمدي را نام ببريد؟ (دانش)

42- چگونه مي‌توان شاخص‌هاي اقتصادي را به صورت سرانه محاسبه كرد؟ (دانش)

43- درآمد سرانه چگونه محاسبه مي‌شود؟ (دانش)

44- منظور از توليد سرانه و درآمد سرانه چيست؟ (دانش)

45- به چه دليل محاسبه‌ي شاخص‌ها به صورت سرانه مي‌تواند معيار بهتري براي مقايسه‌ي سطح زندگي و رفاه افراد جوامع مختلف باشد؟ (درك و فهم)

46- تصويري ساده از اقتصاد جامعه را رسم كنيد كه بوسيله آن بتوان ارزش كل توليدات جامعه را به روش هزينه‌اي و درآمدي محاسبه كرد؟ (دانش)

47- روش هزينه‌اي را در محاسبه‌‌ي ارزش كل توليدات جامعه با رسم شكل توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

48- روش درآمدي را در محاسبه‌ي ارزش كل توليدات جامعه با رسم شكل توضيح دهيد؟ (درك و فهم)

49- «روش توليد» يا «روش ارزش افزوده» را در محاسبه‌ي ارزش كل توليدات جامعه با ذكر يك مثال شرح دهيد؟ (درك و فهم)

50- چرا براي محاسبه توليد كل جامعه حداقل از 2 روش استفاده مي‌كنند؟ (درك و فهم)

51- براي محاسبه ارزش كل توليدات جامعه چه روشهايي وجود دارد آنها را نام ببريد؟ (دانش)

52- ميزان توليد كل جامعه در طي سه سال متوالي به ترتيب 1000، 1100، 1250 ميليارد ريال مي‌باشد آيا افزايش اين ارقام را مي‌توان به حساب افزايش مقدار توبيد كل جامعه گذاشت؟ به چه دليل؟ (درك و فهم)

53- براي جلوگيري از اشتباه ناشي از افزايش قيمت در محاسبه‌ي توليد كل جامعه چه بايد كرد؟ (درك و فهم)

54- براي ارزيابي وضعيت اقتصادي كشور از كدام شاخص استفاده مي‌گردد‌‌‌‌‌‌‌‌؟ به چه دليل؟ (درك و فهم)

الف) محاسبه توليد كل به قيمت جاري                   ب) محاسبه توليد كل به قيمت ثابت

55- دریک جامعه فرضی میزان تولید کل در طی سه سال متوالی به ترتیب 3000 و 3300 و 3750 میلیارد ریال است . با انتخاب سال اول به عنوان سال پایه مقدار تولید جامعه در سه سال مورد نظر بر حسب قیمتهای سال اول به ترتیب3000 و 3210 و 3420 می باشد . بر اساس این محاسبات "میزان واقعی افزایش تولید" و "میزان افزایش رقم تولید ناشی از افزایش قیمتها " در سال دوم نسبت به سال اول را محاسبه نمایید. (کاربرد)

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۸/۲۳ساعت 23:1  توسط محمد رفیعی  | 

سوالات مهم و امتحانی بخش اول کتاب (مقدمات)


فصل اول: اقتصاد چيست؟

1-      منبع رفع نيازهاي مادي انسان در زندگي چيست؟ (دانش)

2-      دليل فعاليت و تلاش اقتصادي انسان چيست؟ (دانش)

3-      به چه دليل گفته مي‌شود انسان موجودي سيري ناپذير است؟ با ذكر مثال توضيح دهيد. (درك و فهم)

4-      4 نمونه از نيازهاي مختلف انسان را نام ببريد. (دانش)

5-      به 2 نكته مهم درباره‌ي منابع و امكانات موجود در جهان اشاره كنيد؟ با ذكر مثال براي هر كدام. (دانش و درك و فهم و كاربرد)

6-      منظور از «قابليت مصرف متعدد» در مورد منابع و امكانات چيست؟ با ذكر 2 نمونه (درك و فهم و كاربرد)

7-      به چه دليل انسان بايد ابتدا آن گروه از نيازهاي خود را كه اولويت بيشتري دارند برطرف سازد؟ (درك و فهم)

8-      بهترين روش استفاده از منابع و امكانات كدام است؟ (دانش)

9-      دليل بوجود آمدن «انديشه‌ي اقتصادي» در زندگي انسان چيست؟ (درك و فهم)

10-   تصوير ساده‌اي از اقتصاد جامعه را ارائه دهيد؟ (دانش)

11-   4 نمونه از پرسش‌هايي را كه در محدوده مطالعات اقتصادي قرار مي‌گيرند را بيان كنيد؟ (دانش)

12-   4 مورد از موضوعات مورد بحث علم اقتصاد را نام ببريد؟ (دانش)

13- ضرورت وجود نهاد دولت در عرصه اقتصاد چیست؟ (درک و فهم )

14- نمونه هایی از دخالت دولت در عرصه اقتصاد را ذکر کنید . (کاربرد )

15- ضرورت وجود سازمانهای اقتصادی بین المللی چیست ؟ (درک و فهم )

16- نمونه هایی از سازمان های اقتصادی بین المللی را نام ببرید . (دانش )

17- چهار گر وه بازیگر و فعال در عرصه ی اقتصاد جهان را نام ببرید .(دانش )

18-   اقتصاد دانان چگونه به مطالعه مسائل اقتصادي موجود در جامعه‌ مي‌پردازند؟ (درك و فهم)

19-   آيا اقتصاد علم است؟ چرا؟ (درك و فهم)

20- نتایج استفاده از روشهای علمی و مدلهای ریاضی در مطالعات اقتصادی چیست؟ (درک و فهم )

21-   علم اقتصاد را تعريف كنيد؟ (دانش)

22-   به 3 نكته‌ي مهم در تعريف علم اقتصاد اشاره كنيد؟ (دانش)

23-   هدف علم اقتصاد چيست؟ (دانش)

24-   اهميت اقتصاد از ديدگاه اسلام را بيان كنيد؟ (درك و فهم)

25-   يكي از علل اهميت روز افزون مسائل اقتصادي در جهان امروز چيست؟ (درك و فهم)

26- ایا فرض نامحدود بودن نیازهای انسان با الگوی مصرف اسلامی لزوما ناسازگار است ؟ (درک و فهم )

27- ایا پذیرفتن فرض محدود بودن منابع در دسترس انسان با اعتقاد به بی حد وحصر بودن نعمت های الهی  ناسازگار است ؟ (درک و فهم )

29-   دلايل محدوديت منابع چيست؟ ذكر 2 مورد. (درك و فهم)

28- ایا بین پیش فرضهای علم اقتصاد وتعالیم اسلامی تقابلی وجود دارد؟ (درک و فهم)

29-   كالا چيست؟ با ذكر مثال. (دانش)

30-   خدمات چيست؟ با ذكر مثال. (دانش)

31-   شباهت و تفاوت كالا و خدمات را مشخص نمائيد. با ذكر مثال براي هر كدام. (تجزيه و تحليل)

32-   كالاهاي مصرفي را تعريف كنيد؟ با ذكر مثال. (دانش)

33-   كالاهاي واسطه‌اي را تعريف كنيد؟ با ذكر مثال. (دانش)

34- ایا طبقه بندی کالا بر اساس مصرفی و واسطه ای نیز در مورد خدمات نیز صدق میکند ؟با ذکر مثال (کاربرد )

35- منظور از کالای بادوام چیست ؟با ذکر مثال (دانش)

36- منظور از کالای سرمایه ای چیست ؟با ذکر مثال (دانش)

37-   كالاهاي ضروري را تعريف كنيد؟ با ذكر مثال. (دانش)

38-   كالاهاي تجملي را تعريف كنيد؟ با ذكر مثال. (دانش)

39-   هزينه فرصت را تعريف كنيد؟ با ذكر مثال. (دانش)

40-   در يك زمين كشاورزي با امكان كاشت دو محصول گندم و پنبه، هزينه فرصت كاشت گندم چگونه به دست مي‌آيد. (كاربرد)

41- یک دانش اموز میتواند فرصت زمانی را که در اختیار دارد را به سینما رفتن یا به مطالعه و یاد گیری اختصاص دهد  هزینه فرصت سینما رفتن وی را مشخص نمایید. (کاربرد)

+ نوشته شده در  ۸۹/۰۸/۲۳ساعت 22:33  توسط محمد رفیعی  |